Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde “Renklerin Zamanda Yolculuğu” minyatür sergisi açıldı

Bosna Hersek’in Tuzla kentindeki Tuzla Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün 20’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla “Renklerin Zamanda Yolculuğu” isimli minyatür sergisi açıldı.

Tuzla Üniversitesi Felsefe Fakültesinde açılan sergide, Osmanlı minyatür sanatından 27 eserin aslına uygun kopyaları yer alıyor.

Serginin koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Ginara, Osmanlı’daki ilk minyatür örneklerinin 15’inci yüzyılda “Dilsuzname” ve “Külliyat” eserlerinde görüldüğünü söyledi.

Minyatür sanatının Uygur dönemine kadar uzandığını aktaran Ginara, bu sanatla Osmanlı dönemine dair Türk Dili ve Edebiyatı alanında daha fazla fikir sahibi olduklarını belirtti.

Mehmet Ginara, Tuzla Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün bir ekip halinde çalıştığını ve bunun, bölümün 20 yıllık başarısını da yansıttığını kaydetti.

Tuzla Üniversitesi Felsefe Fakültesi Dekanı Nihada Delibegovic Dzanic, serginin eski dönemleri anlatması bakımından öğrenciler ve araştırmacılar için önemli olduğunu dile getirdi.

Vatandaşların da sergiyi ziyaret edebileceğini aktaran Dzanic, “Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü zengin Türk kültürünü sunmak için farklı yollar deniyor ve sergi, bu minyatürlerin ne tür bir zenginlik sakladığını küçük bir örnek üzerinde görmek için bir fırsat.” diye konuştu.

Öğrencilerden Sarah Ela Salihbegovic ise sergi ile Türk kültüründen bir parçayı okullarına getirdiklerini, serginin oluşturulmasında akademisyenlerle özverili bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

TRT Avaz

Read Previous

Türk ve Sırp arama kurtarma ekipleri, Sırbistan’da bir araya geldi

Read Next

Yunanistan tarafından Türk karasularına itilen 46 düzensiz göçmen kurtarıldı