Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Kosova, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’da ihtiyaç sahibi ailelere yardım ulaştırıldı.

Merkezi Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bu yıl ilk defa, Ramazan ayında fitre ve zekat yardımlarını, ihtiyaç sahibi coğrafyalarda kendi organizasyonu ile dağıtıyor. Bu çerçevede Kosova, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya da yardımlar ulaştırıldı.

DİTİB heyetinde, Münster bölgesinden DİTİB Lemgo Ahmet Yesevi Camii Derneği başkanı Ahmet Yılmaz, DİTİB Eitorf Merkez Camii Derneği Başkan Yardımcısı Anıl Mirac Aslan ve DİTİB Sosyal Dayanışma Merkezi’nden Yönetmen Adil Dönmez yer aldı.

Kosova – Arnavutluk ve Kuzey Makedonya Din Hizmetleri Müşavirlikleri ile koordinasyon içinde gerçekleştirilen yardım dağıtım organizasyonu, Almanya’dan gelen bir heyetin nezaretinde gerçekleştirildi. Yardımların büyük bölümü gıda kolileri dağıtımı şeklinde gerçekleştirilirken Kuzey Makedonya’da alışveriş çeki ve burs şeklinde de ihtiyaç sahiperine ulaştırıldı.

DİTİB görevlisi olarak Kosova – Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya gelen heyet nezaretinde gerçekleştirilen yardım dağıtımı, küresel pandemi kısıtlamalarına rağmen yoğun bir programla gerçekleştirildi.

Heyet ilk olarak Kosova’da; Başkent Priştine, Prizren ve Türk köyü Mamuşa olmak üzere farklı şehirlerde yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Daha sonra karayolu ile Arnavutluk’a geçen heyet burada da Başkent Tiran’da ve Tiran’a bağlı bir dağ köyü olan Mal Viles’te gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirdi. Daha sonra yine karayolu ile Kuzey Makedonya’ya geçen heyet burada da önce Müslüman Türk köyü olan Kılavuzlar (Kul Oğuzlar) köyünde kurban kesimi ve et dağıtımı gerçekleştirdi. Daha sonra Üsküp şehir merkezinde gıda kolisi dağıtımı ve alışveriş çeki dağıtımı ile öğrenci bursları dağıtımını gerçekleştirdi.

DİTİB heyeti gittiği ülkelerde başta Kur’an Kursları, tarihi camiler ve Türk köyleri olmak üzere çeşitli ziyaretler de gerçekleştirdi.

Önceki Haber

Bosna Hersek’te ramazanı geçiren Türk hafız kendini evinde gibi hissediyor

Sonraki Haber

YTB’nin ‘Türkiye Bursları’ öğrencileri, ülkelerindeki ramazan geleneklerini anlattı