Aşırı sağcı partinin Başkanı Velopulos, DEB Partisi’nin 30. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Sirkeli stadında gerçekleştirilen konseri meclise taşıdı.

Batı Trakya Türk Azınlığı’na ve Türk İslam değerlerine saldırarak gündeme gelmeyi adet haline getiren aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi Başkanı Kiriakos Velopulos, Azınlığın siyasi organı DEB Partisi’ni yine hedef aldı. Velopulos şimdi de, DEB Partisi’nin 30. kuruluş yıl dönümünde Sirkeli köyünde gerçekleştirilen Edip Akbayram konserini meclise taşıdı.

Ancak Türk Azınlığa saldırınca gündeme gelebilen Velopulos, Rodop İlinde Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Sirkeli köyü stadında yapılan etkinlikle ilgili olarak İçişleri Bakanı Makis Voridis ve Adalet Bakanı Kostas Çioras’ın cevaplandırması için meclise soru önergesi yatırdı.

Sirkeli stadında DEB Partisi tarafından organize edilen konserde yer alan konuşmaların “tahrik edici” olduğunu iddia etti. Etkinlikte yapılan konuşmalardan “Türk doğduk, Türk öleceğiz” mesajının çıktığını savunan Velopulos, konuşmalarda Yassıköy Belediye Başkanının etkinliğin Yassıköy’de yapılması için izin vermemesinin eleştirildiğini belirtti.

Türk ve İslam düşmanı Velopulos, yerel yöneticilerin Lozan Antlaşması gibi uluslararası anlaşmalara aykırı açıklamalarda bulunmalarının ve ‘bölücü görüşleri’ savunmalarının, Kozlukebir Belediyesi’nin Sirkeli stadını DEB Partisi’nin etkinliği için tahsis etme kararının yasal olup olmadığı sorularının ilgili bakanlıklardan cevaplanmasını talep etti.

milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Bosnalı milli futbolculara vize engeli

Sonraki Haber

AP’de Bosnalı Sırp lider aleyhinde yaptırım talebi