Hollanda’dan AP Yeşiller Milletvekili Tineke Strik, Avrupa Parlamentosu’ndan Dietmar Koestera ve Klemen Groselj ile birikte AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi’ye, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik aleyhinde yaptırım talep eden bir mektup gönderdi.

Yaptırım çağrısı, Dodik’in Bosna Hersek’te hukukun üstünlüğünü baltalaması, ülkenin AB’ye üyelik sürecine zarar vermesi ve gerekli reformların yapılmasına engel olması nedeniyle yapıldı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin müstakbel Saraybosna Büyükelçisi Michael J. Murphy de dün ABD Senatosu’nda gerçekleştirilen oturumda Bosna Hersek’te ülkeyi çıkmaza sokan liderlere yaptırım uygulanabileceğini söylemişti.

Murphy, “Başkan Joe Biden’ın açıkladığı yeni yaptırımların kullanılmasını destekliyorum. Yaptırımlar reformları uygulamaya gönülsüz olan etnik milliyetçilerin Amerika’nın ve Bosna Hersek vatandaşlarının çıkarlarına verdikleri zarar için ‘yüksek bir bedel’ ödeyeceklerini gösteriyor” diye konuşmuştu. 

AB liderlerine gönderilen mektupta Bosna Hersek’teki durum hakkında şu ifadelere yer verildi; “Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi’nin Bosna Hersek’ten ayrılma, Sırp Cumhuriyeti ordusu kurma, Sırp Cumhuriyeti polis teşkilatını askeri teçhizatla güçlendirme ve devlet düzeyindeki kurumları ortadan kaldırma tehditleri, Bosna Hersek’te demokrasi ve barışa doğrudan tehdittir”. 

Mektupta, “Birliğimizin, onların demokratik olmayan ve haksız hamlelerine yanıt olarak Sırp Cumhuriyeti’nin siyasi liderliğine güçlü bir sinyal göndermesinin Bosna Hersek halkının ve ülkenin Avrupa’daki geleceğinin çıkarına olduğuna inanıyoruz.” denildi. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türk Azınlık düşmanı Velopulos’dan DEB Partisi’nin konseri hakkında soru önergesi

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 3 bin 458 vatandaş aşı oldu