Trakya Üniversitesi’nde derece ile mezun olan öğrenciler arasında üç Kosovalı var

Kosovalı Eni Himbeqa, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden, Duygu İbolar, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden, Kosovalı Inara Mati, Edebiyat Fakültesi Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden, Edirne’deki Trakya Üniversitesi’nden derece ile mezun olan 18 yabancı öğrenci arasında yer aldı.

Prizren’den  Edirne’ye giderek  Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden derece ile mezun olan Duygu İbolar, Kosova’da Türkçe eğitim aldığı için Türkiye’yi seçtiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Edirne, bizim orada çok tercih edilen bir yer. Arkadaşlık konusunda da hiç sorun yaşamadım. Bütün arkadaşlarım buradaydı. Sadece aileden uzak olmak benim için zordu. Ama her zaman onların desteğini üzerimde hissettim. Okula ilk başladığım zamanlarda zorluk çektim. Ortalamamı her dönem yavaş yavaş yükselttim. Mimarlığın zorluklarıyla karşılaştıkça beni daha çok çabalamaya itiyordu. O yüzden bu dereceye geldiğimi düşünüyorum. Bundan sonraki hedefim, kendi ülkeme döneceğim. Çalışmalarıma orada devam etmek istiyorum.”

Trakya Üniversitesi’nde yurt dışından gelerek eğitim alan yabancı öğrencilerin bir kısmı 2021-2022 akademik yılında başarılara imza attı. Üniversitenin çoğunluğu, Balkan ülkelerinden gelen 5 bin 200 yabancı öğrencisi bulunuyor.

Kosovaport

Read Previous

Sofya Büyükelçisi Sekizkök: Bulgaristan ve Türkiye, yeşil ekonomiye geçişte AB’nin üretim üssü olma potansiyeline sahiptir

Read Next

Ukraynalı özel harekatçıların elleri 24 saat tetikte