Toşkovski: AB, eski anayasal adı taşıyan pasaportlarla seyahat konusunda sorun çıkarmayacak

Kuzey Makedonya’da teknik hükümetteki İçişleri Bakanı Pançe Toşkovski, AB’nin, eski anayasal adı taşıyan pasaportlarla seyahat konusunda sorun çıkarmayacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Pançe Toşkovski, bugün Brüksel’den, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlarının eski anayasal adı taşıyan pasaportlarla seyahat etmek zorunda kalması durumunda Avrupa Birliği’nin sorun yaratmayacağını belirten bir mektup aldığını söyledi.

Toşkovski, bu sabah Sitel’de yayınlanan “Makedonya’yı Seviyorum” programına konuk olarak katıldığında, Parlamentodaki milletvekillerini bir kez daha seyahat belgelerinin geçerlilik süresinin uzatılmasına yönelik değişiklikleri desteklemeye çağırdı.

Bugün Avrupa Komisyonu seyahat belgeleri komitesinin nerede toplantı yaptığına dair yazılı bilgi aldığını ve bunun kendisine Belçika büyükelçisi tarafından duyurulduğunu kaydeden Toşkovski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sorunu anlayacaklar ve vatandaşlarımıza karşı olabildiğince doğru ve ölçülü olacaklar. Makedonya dışında yaşayan vatandaşlarımızın 70.000’i Almanya’da eski isme sahip, Almanlarda veri olarak var, bizde yok. Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ne sorunsuz gidebilecekler ama eve gelmeleri halinde Makedonya’dan ayrılamayacaklar. Avrupa Komitesi ülkelerin anlayış sahibi olmaları için görüş bildiriyor. Ve yaptığımız şey – Yunanistan dışında yalnızca Makedonya, temel insan hakkı olan özgürlük ve hareket hakkını ihlal edecek, çünkü iktidardaki SDSM ve BDİ milletvekilleri tek bir düğmeye basmak istemiyor.”

Bakan Toşkovski, günde yalnızca 3 bin yeni pasaportun optimize koşullarda üretilebildiğine dikkat çekerek, en önemli şeyin formların tesliminde sürekliliği ve dinamiği kaybetmemek olduğunu vurguladı.

Read Previous

Anayasa Mahkemesi, AGİT Üsküp Misyonu ile Mutabakat Zaptı imzaladı

Read Next

Milli Savunma Bakanı Güler, Bulgar mevkidaşı Tagarev ile görüştü