Anayasa Mahkemesi, AGİT Üsküp Misyonu ile Mutabakat Zaptı imzaladı

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) Üsküp Misyonu ile Mutabakat Zaptı imzaladı.

Anayasa Mahkemesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi ve Üsküp’teki AGİT Misyonu, hukukun üstünlüğü ilkelerinin ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesine ve ilerletilmesine olanak tanıyan bir Mutabakat Zaptı imzaladığı bildirildi.

AGİT misyonu, bu yıl kutlanan Anayasa Mahkemesi’nin 60’ıncı kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılıyor ve bu vesileyle Mart ayında aralarında çok sayıda ülkenin başkanları ve yargıçlarının da bulunduğu 15 heyetin katılması beklenen uluslararası konferansa destek verecek.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska, Mahkemenin desteklediği değerleri ve hukuk düzenindeki rolünü tanıdığı için Büyükelçi Kilian Val’e şükranlarını sundu.

AGİT’in Üsküp Misyonu başkanı Kilian Val, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde insan haklarının korunması, şeffaflığın teşvik edilmesi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin desteklenmesi konusundaki ortak kararlılığı vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Anayasa Mahkemesi, AGİT ile işbirliği içinde, Mahkeme danışmanlarının insan özgürlükleri ve haklarının korunması alanında becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler düzenledi.

Read Previous

“18 açık hava yangını söndürüldü”

Read Next

Toşkovski: AB, eski anayasal adı taşıyan pasaportlarla seyahat konusunda sorun çıkarmayacak