Togo, Kosova’yı tanıma kararını geri çekti

Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığını tanımayı geri çekme kararının kesin olduğunu belirtti.

Dussey, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir araya geldiği Sırbistan Dışişleri Bakanı  İvica Daçiç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Sırbistan’ın toprak bütünlüğünün savunulması söz konusu olduğunda ülkesinin, Sırbistan’a koşulsuz desteğini garanti ettiğini söyledi.

Ülkesinin yalnızca “tek bir Sırbistan’ı” tanıdığını kaydeden Dussey, “Kosova’nın tanınmasını geri çekme kararı kesindir.” ifadesini kullandı.

Bu arada Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Togo’nun Sırbistan’ın toprak bütünlüğüne verdiği desteği takdirle karşıladıklarını belirtti.

Vucic paylaşımında, ülkesi ile Togo arasındaki ilişkilere değinerek, “Karşılıklı saygı ve anlayışa dayalı, geleneksel ve samimi bir dostlukla bağlıyız. Öncelikle karşılıklı çıkarlar etrafında işbirliğini genişleterek bu ilişkileri daha da güçlendirmeye devam etmek bize bağlı.” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

MKE Ankaragücü’nün vazgeçilmezi Bosna Hersekli stoperi Mujakic

Read Next

Bulgaristan ve Suudi Arabistan, yatırımları teşvik etmek için bir anlaşma imzalayacak