Bulgaristan ve Suudi Arabistan, yatırımları teşvik etmek için bir anlaşma imzalayacak

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih arasındaki görüşmede iki ülkenin Yatırımların Teşviki ve Karşılıklı Korunmasına İlişkin Anlaşma İmzalayacağı netleşti. Bakan Stoyanov, Suudi mevkidaşına Bulgar tarafının hazırladığı ve önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek olan anlaşma taslağını teslim etti.

Belge, Bulgaristan ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi ve iki ülke arasındaki çeşitli alanlardaki büyük iş birliği potansiyelinin gerçekleştirilmesi için temel teşkil ediyor. Anlaşma, iki ülkenin bu alandaki yasal çerçeveye sıkı sıkıya bağlı kalarak yeni yatırımlar ve projeler için daha iyi koşullar ve ortam yaratma taahhüdünü bir kez daha teyit ediyor. Belgenin amacı, şirketler için daha fazla güvenlik ve öngörülebilirlik sağlamak üzere iki ülke arasındaki yatırımları yönetmek için bir yatırım çerçevesi ve kuralları tanımlamaktır.

Stoyanov, “Yıllar içinde iki ülke arasında yatırım konusunda birçok görüşme yapıldı, ancak gerçek bir itici güç sağlayacak yatırım çerçevesi eksikti” diye vurguladı. İki ülke arasındaki yatırımların yetersiz düzeyde kaldığını da sözlerine ekleyen Bakan, “Bunların karşısında ticaret harcmimiz çift haneli büyümeye işaret ediyor ve bu, önümüzdeki yıllar için yatırım alanında da ulaşılabilir bir hedeftir” dedi.

Bakan Stoyanov ile Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bander Al-Khoraif arasındaki görüşmede Bulgar şirketlerinin, madencilik endüstrisinde Suudi şirketlerinin aranan bir ortağı olduğu netleşti. İkili ayrıca her iki ülkenin deneyimlerini incelemek ve belirli projeleri başlatmak için iş dünyası düzeyinde karşılıklı ziyaretler düzenlemeyi de kabul etti.

Bakan Stoyanov, Future Minerals Forumu (Geleceğin Mineralleri Forumu) düzenlenmesi için girişimde bulunulması ve iyi organizasyonu için Bakan Al-Khoraif’i tebrik etti. Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile Kamu Yatırım Fonu tarafından düzenlenen foruma dünyanın dört bir yanından 100’den fazla bakan ve yetkili, sanayi, iş dünyası, hükümet ve bilim camiası temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 6 binin üzerinde katılımcı katıldı.

Görüşmelere Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Vırban Benişev ve Bulgaristan’ın Riyad’daki Ticari Ataşesi Petır Moysov da hazır bulundular.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Togo, Kosova’yı tanıma kararını geri çekti

Read Next

Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım hakkındaki ikinci ilanı için verilen süre doluyor