TMBH’den Saray Belediyesi’ne kınama

Saraç

TMBH

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), “Üsküp’ün Osmanlı’nda Kurtuluşunun 110.yılı” vesilesiyle program düzenleyen Saray Belediyesi’ni kınadı.

TMBH’den konuyla ilgili yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi olarak Saray Belediyesinin bu faaliyetini en sert dille kınamaktayız ve derhal durdurmasını ivedilikle belirtmekteyiz. Hatırlanacağı üzere Üsküp Paşa Yiğit Bey tarafından 1392 yılında fethedilmiş ve ecdadımız 1912 yılında vatan bildiğimiz topraklardan çekilmiştir. Hem Üsküp’ü feth ederken hem de Üsküp’ten çekilirken buradaki Arnavutlarla savaş halinde olmadığımızı bütün dünya bilmektedir. Dolayısıyla onlarla hiç savaş halinde olmadık ve olamayız, çünkü kardeş hukukumuzu zedeleyecek hiçbir hamlede bulunmadık ve bulunmayacağız.

Yine tarihin sayfalarına baktığımızda Sırplar Üsküp’e girerken (1912) Arnavutları katlettiğini kaydetmektedir. Bu yüzden bu ‘’aklı tutulmuş’’ Belediye başkanı ve yandaşları neyi kutluyorlar. Yoksa bunlar Sırp mıdırlar? 520 yıllık idaremizde kimsenin dinine, diline milli mensubiyetine dokunmadık. Bu yüzden Arnavutların bir kesimindeki bu Osmanlı-Türk düşmanlığına bir türlü anlam veremiyoruz. Hele Makedonya ile Türkiye Cumhuriyetleri arasında diplomatik ilişkilerin 30 yıldönümünde böyle bir provokasyonun yapılması asla kabul edilemez.

Bu provokasyon hem Arnavut-Türk ilişkilerini zedeler hem de Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkilere derin bir gölge indirmektedir. Bu hamlenin arkasında DUİ kökenli Arnavut Belediye başkanı olduğuna göre bunun arkasında, DUİ partisi, bakanları ve Hükümet de durduğu anlamına gelir. Bir sözle bu hamleye yazıklar olsun denilir. Ayrıca Makedonya İçişleri bakanlığı nasıl bir gerekçeyle böyle bir faaliyete izin verdiğini anlayamıyoruz veya açıkça bu faaliyeti destekleyerek ortak olduğu izlemini görmekteyiz.

Fevkalade giden iki ülke arası ilişkilere gölge düşmemek için derhal Saray Belediyesi, DUI Yöneticileri ve hükümet bunun önüne geçmelidirler ve bu faaliyeti durdurmalıdırlar. Ayrıca diğer Arnavut parti ve STK’larından olayın kınanmasını bekliyoruz, aksi takdirde samimiyetsizlikleri bir daha tescillenecektir. Belli ki bu faaliyeti destekleyen ve içinde yer alan çevreler bilinen tarafların uydusu halindedir.

Bu yüzden Anavatanımız Türkiye’nin de bu tür olaylar karşısında merhamet etmeyene, merhamet etmemesini beklemekteyiz. Bu davanın erleri olarak bu provokasyonlar asla ve kata rotamızı değiştiremeyecek, ecdadımıza bağlılığımızı, sevdamızı sarsamayacak ve kardeş bildiğimiz kesimlerle hukukumuza gölge düşüremeyecektir.

Bir tekrar Saray Belediyesinin bu faaliyetini kınar, derhal Hükümeti göreve davet ediyoruz.

Read Previous

TDP’den “Osmanlı’dan Kurtuluş” programı düzenleyen Saray Belediyesi’ne kınama

Read Next

Saraybosna derbisi berabere bitti