TDP’den “Osmanlı’dan Kurtuluş” programı düzenleyen Saray Belediyesi’ne kınama

Türk Demokratik Partisi (TDP), “Üsküp’ün Osmanlı’nda Kurtuluşunun 110.yılı” vesilesiyle program düzenleyen Saray Belediyesi’ni kınadı.

TDP’den konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “Saray Belediyesinin “Üsküp’ün Osmanlıdan kurtuluşunun 110 yılı” vesilesiyle 27 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirmeyi planlanladığı kutlama organizasyonunu şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“110 yıl önce Sırp çetecilerin şehre girişini bugün zafer ve kurtuluş olarak lanse etmek dost ve kardeş bildiğimiz Arnavut bir belediye başkanına yakışmayan, küstah bir harekettir. Bu düpedüz Türk milletine karşı yapılmış çok büyük bir saygısızlık ve hadsizliktir.

Son bir yıldır ülkemizde önce BESA hareketi şube başkanının, ardından PDSH başkanının ve son olarak da BDİ belediye başkanının milletimize yönelik bu demeç ve tavırları artık bardağı taşıran son damla olmuştur.

Gerek tarih boyunca, gerekse günümüzde Türk devleti ve milletinin ülkemizde, Arnavutluk’ta ve Kosova’daki Arnavut toplumuna yapmış olduğu iyilikler ve hizmetler, göstermiş olduğu ilgi ve sevgi bugün liderleri tarafından bile dile getirilmektedir.

Ancak ne acıdır ki yukarıda makamlarını zikrettiğimiz çapsız ve geçmişinden bihaber siyasetçilerin demeç ve hareketleri asırlık kardeşliğe ve dostluğa gölge düşürmekte, aramıza nifak tohumları ekmektedir.

Haddini aşan, tarihinden ve geçmişinden habersiz bu zihniyetteki şahsiyetlerin bu gibi tavır ve tutumları elbette ki bir ulusun tamamına mâl edilemez.

Arnavut kardeşlerimizden ve parti liderlerinden beklentimiz iki millet arasındaki güçlü bağın korunması yönünde tavır takınmaları, ilişkilerimize zarar verecek nitelikteki demeçleri kınamaları ve içlerindeki bu fitne ve fesat sevdalılarını temizlemeleridir.”

Read Previous

Yunanistan’da iktidar ile muhalefet arasında telefon dinleme tartışması sürüyor

Read Next

TMBH’den Saray Belediyesi’ne kınama