Kuzey Makedonya’da 31 Ekim pazar günü düzenlenecek yerel seçimlerin ikinci turu öncesinde Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), bu turdaki tutumlarını belli eden bir açıklama yayınladı.

TMBH’den yapılan açıklamada, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE öncülüğündeki “Makedonya’nın İmarı İçin” koalisyonunun içinde yer aldıklarını ve seçim faaliyetlerinin bütün hızıyla devam ettiği belirtildi.

Merkez Jupa’da  yeter katılım temin edilmediğinden dolayı geçersiz sayılan seçimlerin ardından, Devlet Seçim Komisyonu konuyu yetkili makamlara ileterek, hükümetin teklifi üzere Makedonya Meclisi Merkez Jupa ve Mavrovo –Rostuşa Belediyelerinde yeni seçim tarihini belirlemesini bekleyecekleri ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlk turda vatandaşlarımızın sağduyusu ve demokratik anlayışı, geleceğe doğru emin adımların atılması yönünde iktidarı cezalamış, yeni gelecek için  zemin hazırlamıştır. İlk turda vatandaşlarımızın gösterdiği yakın ilgi ve alakasından dolayı memnuniyetimizi belirtirken , hükümeti al aşağı edebilmek için yolumuzu açmıştır. Rüşvet, adaletsizlik, kayırmacılık ve devlete ihanet eden kesimleri cezalamış, bu sürece dur demiştir. Bu yüzden emanetlerin ehline teslim edilmesi anlayışını, yüksek devlet çıkarlarıyla bağdaştırarak oyunu kullanmış, tercihini yapmıştır. Vatandaşlarımıza hem katılım hem de siyasi olgunlukları için tebrik ve teşekkür ediyoruz. İkinci turda da bütün seçim uydurmaları ve ali cengiz oyunlarına rağmen, vatandaşımızın adres değiştireceğine katiyyen inanmıyoruz. Vaadlerini yerine getirmeyen hükümeti daha bir darbeyle, yerle bir edeceğinden eminiz. Yine sahayı gezdiğimizde vatandaşlarımız ve özellikle soydaşlarımız üzerine baskıların artığını görmekteyiz. Bu baskıları kaale almayacaklarını ve en büyük hak olan oy hakkını kendi hür iradesiyle kullanacaklarından eminiz. Özelliklere döneklere prim vermeyeceklerinden eminiz.

“31 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek 2.ci tur Belediye Başkanları seçimlerinde, Türk Milli Birlik Hareketi ilke ve prensiplerine sadık kalarak ve özellikle milet irademizi kaale alarak büyük ortağımız olan VMRO-DPMNE Belediye Başkan adaylarını her yerde destekleyeceğimizi belirtmekteyiz. Koalisyon numaramız 7 dir.

Bağımsız aday olan Danela ARSOVSKA Hanım Efendiyi bizim de adayımız olarak kabul ediyor, Türklere ve anavatanımıza olan yakınlığı sebebiyle bütün Üsküplü soydaşlarımızı desteklemelerine davet ediyoruz. Tarihi mirasımıza ve tarihi mirasımızın fonksiyonuna dönüştürülmesi hassasiyeti bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir. Ayrıca anavatanımızla planladığı ticari, ekonomi ilişkilerine hız vermesi sözü iki ülke arası ilişkilere yeni boyut kazandıracağından eminiz. Bu yüzden Üsküp için 82 diyoruz.

Seçimlerin milletimize, devletimize hayırlara vesile olmasını Rabb’imizden niyaz ederim.”

Önceki Haber

Üsküp adayı Arsovska’dan Bulgaristan vatandaşı olduğu iddialarına tepki

Sonraki Haber

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik: Balkanlar’a yönelik çalışmalarımız artarak devam ediyor