TMBH: Krizlere son vermek için erken seçimleri çözüm olarak görmekteyiz

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) müzakereleri süreciyle ilgili yeni bir basın bildirisi yayınladı.

TMBH’den yapılan açıklamada, Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakereleri süreci ve Bulgaristan vetosunun kaldırılması için sunulan Fransız Teklifi ve diğer krizlerle ilgili, “Bu yüzden bu ve var olan krizlere son vermek için derhal, hiç vakit kaybetmeden erken seçimleri çözüm olarak görmekteyiz.” denildi.

TMBH’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Şimdilik, AB’nin prensipsizliği ve Bulgaristan parlamentosunun “yavaşlığı” yüzünden Makedonya kapitülasyondan kurtulmuştur. Bu belirsizliğin ne kadar devam edeceğini tahmin etmek zor değildir. Dün akşamdan itibaren Makedonya vatandaşları bu belirsizliğin ne kadar uzun süreceğine dair doğrudan doğruya karar verecek konumdadır. Makedonya hükümetinin ali cengiz oyunlarıyla bugüne kadar kamuoyunu aldattığı ve oyaladığı herkese ayan olmuştur. Bulgar parlamentosu gecikmesiz Fransız teklifini onaylamış olsaydı ve anayasamızda sözde bazı ufak tefek ayarların yapılmasının kararını zamanında Brüksel’e ulaştırsaydı, Başbakan Kovaçevski büyük ihtimalle bu Fransız teklifini kabul etmiş, devletin temellerine bomba koymuş olurdu. Makedonya hükümetinin basiretsizliği yüzünden Brüksel’de Makedonya konusu gündeme alınmamıştır.

Bu hükümetin büyük bir başarısızlığı olarak değerlendirmekteyiz. Bu yüzden vicdan muhasebesi ve sorumluluk gereği Avrupa entegrasyonu ve dışişleri bakanları derhal bu durumlardan dolayı kayıtsız şartsız istifalarını sunmaları gerekmektedir. Ortada bu kadar önemli kararlar sergilenirken, bu kurumlarımızın sözde duymadık, görmedik gerekçesiyle, “Fransız teklifinden” bihaber olduklarını hiçbir şeyle özürleyemezler.

AB’nin, Bulgaristan leyine kendi prensiplerini çiğneyerek, küçük bir ülkenin geleceği ile oynaması, bu ülkenin kuruluşundan bu yana bu aileye mensup olmak için yaptığı bütün fedakarlıklara ihanet olarak görmekteyiz ve bu yüzden endişeliyiz. Belli ki bu Hükümet, devlet kapasitesine sahip olamadığı için devletin ve vatandaşların çıkarlarını savunacak durumda değildir. Başbakan Kovaçevski’nin dün akşam Brüksel’de basın konferansı esnasında yaptığı açıklama ise bir Türk değimine benzetme olarak görmekteyiz. Patron işçisini işten men eder işçi ise dışarı şıkınca der ki” Patron beni kovmadı, ben işten ayrıldım” Bu yüzden bu ve var olan krizlere son vermek için derhal, hiç vakit kaybetmeden erken seçimleri çözüm olarak görmekteyiz.

Hükümetin aklı selim davranarak derhal bu sorunun çözümü için muhalefetle iş birliği yapmasını ve erken seçim tarihini belirlemesini ivedilikle beklemekteyiz. Ayrıca kendi vatandaşlarını aldatma yoluyla konuyla ilgili bilgilendirmemesi yüzünden ve Brüksel’de yaşanan bu hüsran yüzünden hükümet derhal istifa etmesi gerektiğini düşünüyoruz, çünkü dün akşamdan sonra Makedonya bugün aynı Makedonya değildir.”

Read Previous

Bulgaristan, K. Makedonya’nın AB üyeliğini engelleyen vetoyu şartlı olarak kaldırdı

Read Next

Üsküp’teki Yaz Okulu’nun İlk Haftası Başarıyla Tamamlandı