Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Merkez Jupa belediye başkan adayları Şahin Şakir’in belediyedeki işine son verilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Merkez Jupa Belediye Başkan adayı Şahin Şakir’in belediye “kayyumu” tarafından işine son verilmesi ile ilgili bilgi vermek istediklerini söyledi.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç’ın açıklamalarının devamını olduğu gibi paylaşıyoruz:

Bilindiği gibi Sayın Şahin Şakir uzun zaman daha doğrusu baş mimar iş yeri kurulduğundan bu yana Merkez Jupa Belediyesi baş mimarıdır ve İmar bölümünün sorumlu yöneticisidir. Farklı Belediye başkanlarıyla çalışmıştır ve işi ile ilgili hiçbir belediye başkanın Şahin Şakir hakkında olumsuz görüş beyan etmemiştir, dolayısıyla son derece uyumlu ve dürüst bir yönetici olduğu bilinmektedir. Şahin Şakir kardeşimizin 2021 Yerel seçimlerde Belediye Başkan adayı için yarışa girmekle bu durum değişmiş ve belediyi başkanı tarafından farklı baskı ve tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Ekim 2021 yılında Yapılan Yerel Seçimlerde malumunuz üzere yeterli katılım sağlanmadığı için bu seçimler geçersiz olarak DSK tarafından ilan edilmiş ve Hükümete yasaya göre yeni seçim tarihine kadar bir kayyumun atanmasını gereğini bildirmiştir.

Hükümet kendi sıralarından olan, adını anmaktan utandığımız bu şahıs, eski belediye başkanını yeni seçimlere kadar ve seçimlerin başarılı olabilmesi için kayyum olarak atamıştır. Makedonya Meclis başkanı tarafından 6 ay süre savunularak, tekrarlanması gereken Belediye Başkan seçimlerini 17 Nisan 2022 olarak belirlemiştir. Tarafımızdan Sayın Şahin Şakir tekrar belediye başkan adayı olarak tespit edilirken diğer taraftan hükümetin kayyumu olan aday tekrar aday olarak seçime girmiştir. Belediyenin bütün imkanlarını ve kaynaklarını suistimal ederek seçime giren bu kayyum yine yetersiz katılım yüzünden seçim geçersiz olarak sonuçlanmıştır.

Seçim kampanyası esnasında kayyum olan aday en kötü lugatla adayımızı küçük düşürmek için son derece kirli bir kampanya yürütmüş ve Merkez Jupa belediyesindeki durumların kötü oluşunu Şahin Bey’e yüklemek istemiştir. 10 yıl sırayla, devamla belediye başkanı olan bu zat asgari katılım temin edememesi, bu zatın belediye başkanı olmaması gereğini ortaya koymuştur, ancak bu zalim bunu hala görememektedir. Bu vesileyle bize karşı kullandığı asılsız iftiraları kendisine iade ediyor, Şahin kardeşimizİn işine son vermesiyle kimin , bölücü, ayırıştırıcı olduğu çok ayan bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Şahin’in işine son verilmesi sebeplerine baktığımızda, acaba bütün imkanları kötüye kullanarak bunun işine kim son vermesi lazım sorusu aklımıza düşmektedir.

İşine gelmeyen ve iş zamanı şahsi, özel işlerine bakan bu zat, nasıl bir ahlak sahibidir ki başkasının ekmeğiyle oynayabilsin. O yıl belediye başkanı olduğu zaman dilimi içerisinde oradaki durumları analiz ederek ders çıkaracak yerde, yükü başkasına yüklemesi bu adamın milli ve manevi değerlerden yosun olduğunu göstermektedir. İntikam ve öç alma duygusu hakim olan bu zatın derhal vicdan muhasebesi yapıp, kararından vazgeçmelidir. Bu özellikler sadece kendini bilmez ve kukla olan insanların özelliği olabilir. Rakibine böyle tedbir almak acizliğinin bir göstergesidir.

Değerli basın mensupları 10 Mart’tan bu yana bu konuyu gündeme götürmek için Hükümetle görüşme talebimiz olmuştur, ancak bugüne kadar hükümet talebimize olumlu yanıt vermemiştir, Bu yüzden bugün sizin aracılığınızla hükümete şu taleplerimizi bildirmekteyiz:

1. Hükümet derhal bu kayyumun görevine son vermeli ve demokratik ver hür bir seçimler için şartların oluşturmasını talep ederiz.

2. Kayyum kararını DSK hükümete seçimlerin geçersiz olduğu bildirisiyle askıya almasını ve 31.05.2022 tarihiyle kayyumun aldığı bu kararın usulen iptal edilmesini

3. Seçimlerle ilgili seçim finansı raporalarına dikkat çekerek, seçimlere katılan ve İtalyada çalışan vatandaşlarımızın yolculuk yaparak seçim katılma, yol masraflarını kim karşılamıştır. Otobüsler kimin tarafından ödenmiştir. Bütün bu gerçekler kayyumun seçime gölge düşürdüğü açık ve ortadır. Seçimlerin şeffaflığı aşısından yetkili kurumlar bu sözlü aşıklamayı kaale alarak ,gerekenin yapmasını bekliyoruz.

Nihayet tekrar kayyumun kararını en sert dille kınıyor. Kayıtsız şartsız Şahin kardeşimizin yanında olduğumuzu belirtmekteyiz. Ayrıca iş hukukunu, hak ve özgürlüklerini sonuna kadar savunacağımı da herkesin bilmesini isteriz.

Önceki Haber

Türkiye-Bulgaristan sınırına yeni kapının ticareti olumlu etkilemesi bekleniyor

Sonraki Haber

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Gençovksa istifa edeceğini duyurdu