TMBH, evraklarda Türkçe kullanılmamasından dolayı İçişleri Bakanlığını kınadı

Saraç

TMBH

Kuzey Makedonya’da kimlik, pasaport ve ehliyet gibi belgelerde Türkçenin kullanılamamasına bir eleştiri de Türk Milli Birlik Hareketi’nden (TMBH) geldi.

TMBH’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İki haftadan fazla Genel Merkezimize ulaşan şikayetlere dayanarak, soydaşlarımız Yunanistan’la yapılan anlaşma gereği pasaportların ve diğer şahsi evrakların değişmesi konusunda, Makedonya İçişleri Bakanlığına başvurdukları esnada Türkçe pasaport, kimlik belgesi ve ehliyet temin edemediklerini ve bu yüzden yukarıda adı geçen evrakların Makedonca veya Arnavutça verebilme imkanlarının olduklarını beyan etiklerini öğreniyoruz. Anayasa ve yasalar hakkımız olan Türk dilinde ve alfabesinde şahsi evrak temin etme imkanı devlet eliyle elimizden alınmaktadır. Bu şikayetleri dile getiren soydaşlarımız bu yüzden mağdur duruma düştüklerini beyan etmektedirler.

Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi İçişleri Bakanlığının bu davranışını en sert dille kınıyor, vatandaşlarımızın haklı taleplerine tercüman olabilmeleri için en tez konuya çözüm getirmelerini talep etmekteyiz. Devlet eliyle yapılan bu tür adaletsizliğin yeniden özümsemeye yol açtığı açıkça görülmektedir.

Biz, TMBH olarak milli ve manevi değerlerimizi ayakta tutabilmek için bu kadar gayret içinde olurken, hükümet ortakları olan Türk partilerinin bildirilerle bu işi geçiştirmesini büyük bir ayıp olarak görüyoruz. Hem Türkleri temsil ediyoruz diyeceksin hem de Türklerin temel hak ve özgürlüklerini hükümet içerisinde gündeme getiremeyecek durumdasın. Gerçekten bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu yüzden yeni seçim hükümeti kurulurken bu sorunun çözümünü dile getireceksiniz ve çözüldüğü takdirde yani bir garantiniz varsa seçim hükümetini destekleyebilirsiniz. Aksi takdirde yazılı bildirilerinizi bir blöf olarak kabul eder, onların emrinde olduğunuzu bir daha tescil etmiş olursunuz. Bu yüzden bize gelen bu şikayetlerin haklılığını teyit eder, mağdur duruma düşen soydaşlarımızın hak ve hukukunu savunmak için yeni Seçim hükümeti ile en yakında görüşüp çare üretmeye çalışacağız.”

Read Previous

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: 600 bin kişi kıtlık nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya

Read Next

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi 26. yıla merhaba dedi