Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi 26. yıla merhaba dedi

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 26. yıla merhaba dedi.

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın konuyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Bir gereksinim olarak Türkçem’le yola çıktığımızın Ocak 2024 sayısı itibariyle 26.yıla adım atmış bulunuyoruz.

Tüm bu yıllar süresince bu topraklardaki kimliğimize, anadilimize, edebiyatımıza, gelenek göreneklerimize gücümüz yettiğince sahip çıkmaya özen gösterdik.

Çocuklara, gençlere edebiyatı sevdirmeye, aşılamaya çaba harcadık. Yaşadığımız gökkubbede Türkçenin onurlu bir şekilde yaşatılması için elimizden gelen çabayı sunduk.

Şimdi 2024 yılının ilk sayısıyla beraberiz. 278.sayıya ulaşmanın mutluluğu, kıvancı içindeyiz.

Değerli okurlarımız, elbet ki bundan böyle de değerlerimize sahip çıkmayı bir sorumluluk olarak görmeye devam edeceğiz.

2023 yılı diğerleri arasında Türkçem olarak 25. Yılımızın olması hasebiyle Kosova ve Kuzey Makedonya’da Kosova Türk Yazarlar Derneği ve Üsküp’ün Köprü Derneği ile ortak olmak üzere düzenlediğimiz  çok sayıdaki etkinliklerle anılara karıştı. Özellikle okullarda öğrenci ve öğretmenlerle birlikte şiiri, anadilimizin güzelliğini paylaştık. Bunu içinde bulunduğumuz yıl içinde de devam edeceğiz.

Bu sayıda: Kazakistan şiirinin önde gelen şairi ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği Ulugbeg Esdevlet’ten bir demet şiir.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) 2024’ü Asya’nın büyük düşünürü, bilge şairi, büyük mutasavvıf Mahtumkulu Firaki yılı olarak ilan etti.Bu münasebetle Türkoloji dünyasının değerli Hocası Ahmet Bican ERCİLASUN’un “Sözün kanatlarında uçan şair:Mahtumkulu” adlı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Rabia Ruşid:Hazirana Ağıt(Şiir), Sümeray Cenolari:Anlatamıyorum(Deneme), Sonay Buş’tan bir şiir ve kısa bir deneme. T.C. Priştine Büyükelçisi Sn. Sabri Tunç Angılı ve T.C.Prizren Başkonsolosu Sn. Celal Doğan Kosova’nın en kadim derneklerinden biri olan  Doğru Yol derneğini ziyaret ettiler. Bunun haberini okuyabilirsiniz.

Değerli yazarımız İskender Muzbeg “Kosova’da  Tüzük’ten Anayasa’ya Kadar  Türkçenin Serüveni” konulu incelemesini okumanızı salık veririz.

Saygın gazetecimiz Ercan Kasap bu kez okurlar karşısına “Öncelik…” güncel yazısıyla geliyor.

Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi – BALTAM Genel Başkanı nl Türkolog Prof. Dr. Nimetullah HAFIZ’a  ‘Halk Bilimi Hizmet Ödülü’ verildi.  Bunun haberini de bu sayımızda bulabilirsiniz. Türkçem’in 25. Yıl nedeniyle düzenlediği etkinliklerin haberleri de bol bol fotoğraflarla 278. sayımızda yer alıyor.

Yeni bir sayıda daha buluşana dek hoşçakalın, dost kalın, sağlıcakla kalın.

Read Previous

TMBH, evraklarda Türkçe kullanılmamasından dolayı İçişleri Bakanlığını kınadı

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski geçiş hükümetini kurma görevini Caferi’ye verdi