TMBH: Devlet İstatistik Kurumu tarafından 132 bin vatandaşın milli kimliğinin belirlenememesi nüfus sayımına gölge düşürmüştür

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) 5-30 Eylül tarihlerinde düzenlenen ve dün açıklanan nüfus sayımı sonuçlarına yönelik bir bildiri yayınladı.

TMBH tarafından yapılan açıklamada, “Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi olarak 2021 yapılan nüfus sayımı ne başarılıdır nede Avrupai’dir. Tıpkı post-komünist özeliklerini taşıyan bir operasyon olmuştur. Dünkü basın konferansında çok net ve ayan olarak Makedonya Hükümeti’nin başarılı ve inandırıcı nüfus sayımını yapacak kapasitesine sahip olmadığını göstermektedir, bu yüzden bu operasyon gerçekçi ve inandırıcı olmadığı için ülkedeki bütün tarafların ve uluslararası camianın güvenini alması mümkün değildir.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelerine yer verildi:

“Yayımlanan netice üzerinde yaptığımız analizlerin sonucu olarak Makedonya hükümetine ve kurumlarına güvenimiz tamamen sarsılmıştır. Sahada aldığımız veriler ve yayımlanan veriler arasında ciddi manada örtüşmediğini görüyoruz, dolayısıyla manipülasyon yapıldığı açık ve net olarak görülmektedir. Örneğin Plastnisa, Merkez Jupa ve Vrapçişte Belediyelerindeki nüfus memurlarından aldığımız veriler ve açıklanan veriler arasında aleyhimize giden ciddi fark vardir.19 yıl yapılmayan nüfus sayımlarını göz önünde bulundurarak Türklerin sayısının sadece 5000 olarak artması kabul edilemez. Çünkü Devlet İstatistik Kurumunun her yıl açıkladığı Türklerin nüfus artışı verilerine göre her yıl Nüfusumuzun %2.4 artması gerekmektedir, bu artışı göremiyoruz. Türk Belediyeleri olarak bilinen Plastnisa, Merkez Jupa ve Mavrovo Rostuşe’de Türklerin sayısında azalma görülmektedir. Diğer yandan Vasilevo, Konçe ve Karbintsi’de Türklerin sayısında artış görülmektedir. Yürürlükte olan pozitif yasalara dayanarak Türk dilinin ve alfabesinin, Makedoncanın yanı sıra resmiyet kazanması gerekmektedir, dolayasıyla Türk dili ve alfabesi bu belediyelerde ikinci resmi dil olacaktır. Arnavut nüfusunun ağırlıklı  olduğu Belediyelerde Türk rakamlarının azaldığını görmekteyiz, örneğin Teartse, Gostivar, Kalkandelen.

Özellikle 132,260 vatandaşın Devlet İstatistik Kurumu tarafından milli kimliğinin belirleyememesi nüfus sayımına gölge düşürmüştür. Devlet İstatistik Kurumu, bütün kurum ve kuruluşlarının verilerine sahip olmasına rağmen bu vatandaşlarımızın kimliğini belirleyememiştir. Bu yüzden bu rakamın demografik yapı ile alakalı manipülasyonlara açık olduğu görülmüştür ve bu yüzden nüfus sayımı neticelerini kabul etmiyoruz ve tamamıyla red ediyoruz. Derhal kayıtsız şartsız Devlet İstatistik Kurumu müdürünün ve diğer yöneticilerin istifasını talep ediyoruz, ayrıca bu sahte düzenlenmiş verilere sebep olan yasanın değişmesini ve yeni iki başlılık esasına dayanmayan bir yasayla yeni nüfus sayımının yapılmasını talep ediyoruz. Hükümet ömrünü uzatmak için imza attığı bu sahte nüfus sayımı neticeleri için gün geldiği zaman sorumluluğa tabi tutulmasının gerektiğine inanıyoruz.

Ayrıca dün üyesi olduğumuz Milli Sayım Koordinasyonu Kurumunun düzenlediği basın konferansında MATÜSİTEB başkanı Hüsrev Emin tarafından kamuoyuna mal edilen bildiriyi eksiksiz ve tamamıyla desteklediğimizi belirtmekteyiz. Bu bildiri bizim görüşlerimize tercüman niteliğini taşımaktadır.”

Read Previous

ABD’den Kosova’ya 32 milyon dolar hibe

Read Next

TGK nüfus sayımı sonuçlarını kabul etmediğini açıkladı