Kuzey Makedonya’da 17 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimler öncesinde; Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Merkez Jupa Belediyesi Başkan Adayı Şahin Şakir TIMEBALKAN Yerel Seçim Özel programına konuk oldu.

Kuzey Makedonya’da 17 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimler öncesinde; ülkedeki iki Türk belediyesinden biri olan Merkez Jupa Belediyesi’nin ele alındığı programa Türk Demokratik Partisi (TDP) Merkez Jupa Belediye Başkan Adayı Ariyan İbrahim yayın davetimize olumlu ya da olumsuz yanıt vermeyerek katılmadı.

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Merkez Jupa Belediyesi Başkan Adayı Şahin Şakir, belediyede 9 yıl çalıştığını belirterek oradaki sıkıntıları ve adaylık sürecini anlattı. Şahin, “Ben seçilirsem başkanın koltuğu milletin koltuğu olacak.” dedi.

Belediyedeki sıkıntılardan söz eden Şahin, “Eğer gerçekleştirilen bütün projelerin bir tanesinin teknik evraklara uygun yapıldığı kamuoyuna kanıtlanabilirse, 9 senede 1 projenin uygun yapıldığını ikna edecekse ben istifamı veririm ve başkanlık falan istemem. Başkan adaylığını da bırakırım. Ancak yapılmamıştır. İşler düzelir diye çok sabrettim, çok bekledim.” diye konuştu.

Adaylık sürecini anlatan Şakir, TMBH’den önce TDP’ye birkaç kez başvurduğunu ama gerekli geri dönüşü alamadığını söyledi.

– Şakir: Hiçbir köyümüzde su sistemimiz iyi değil

Altyapı sorunlarıyla ilgili konuşan Şakir, “Hiçbir köyümüzde su sistemimiz iyi değildir. Hepsinin yeniden yapılması lazım. En azından %70 – 80 tamir edilmesi lazım. Benim Jupa’da yaşayan insanım ne diyor, Bize sadece su getirseniz evimize çok mutlu olacağız. Vatandaşımızı bu seviyelere düşürmek ne demek yani. Vatandaşımızın yanında olmamız lazım. Hiçbir köyümüzde vatandaşlarımızın oturabileceği yerler yok.” ifadelerini kullandı.

Projelerini nasıl hayata geçireceğine yönelik soruyu yanıtlayan Şakir, “Merkez Jupamız uzun yıllardan beri Türkiye ile iş birliği yapmış değildir, hiçbir proje gerçekleştirmiş değildir. Türkiye’nin Türk Dünyası Belediyeler Birliği var, biz de orada üyeyiz. Türk belediyelerden bir sürü projeler gerçekleştirilmiş bizim belediyede ama son 9 senede bir iş birliğimiz yok, hiçbir çivi çakılmış değildir. Bizim şu an o ilişkileri yeniletmek ve sıkı tutmak amacımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

– Şakir: Biz programımızda özellikle Türkçeye önem veriyoruz

Merkez Jupa’nın yurtdışında yaşayan hayır sever vatandaşlara sahip olduğunu söyleyen Şakir, yurtdışında yaşayan bir vatandaşın Merkez Jupa’ya bir hastane kazandırma niyetinde olduğunu belirtti.

Türkçeye çok önem verdiklerini söyleyen Şakir, “Biz programımızda özellikle Türkçeye önem veriyoruz. Yetişkin vatandaşlar için kurslar düzenleyeceğiz.” dedi.

Merkez Jupa’yı gerçekten kendine yakışacak bir şekilde kalkındırılması ve geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Şakir, Jupa’daki Türk halkının artık uyandığını ifade etti.

Vatandaşların kimlik çıkarmak için Debre’ye gitme gerekliliğini eleştiren Şakir, 24 saat vatandaşların emrinde olacaklarını söyledi.

Önceki Haber

‘1 milyon çocuk, acil müdahale olmadığı takdirde yetersiz beslenmeden ölme riskiyle karşı karşıya’

Sonraki Haber

TMBH’den yerel seçimlerle ilgili açıklama