Tito Petkovski: “DBB erken seçim tarihinin kesinleşmesi için bakanlarını çekti”

Demokratik Bütünleşme Birliği (DBB), hükümetteki dokuz bakanını çekti. Resmi olmayan kaynaklara göre Ali Ahmeti’nin koalisyona devam etmesi imkanları var. Böylece DBB lideri değişikliğe giderek yeni bakanlar önerebilecek.

Şimdiye kadar Demokratik Bütünleşme Birliği’nden resmi bir açıklama yapılmadı. Partinin resmi olmayan kaynaklarına göre bakanların çekilmesi son dönemde sosyal medyada DBB yetkillilerinin gizli telefon görüşmelerinin yayınlanması olarak gösteriliyor.

DBB’nin bakanları çekmesinin hemen ardından sosyal medyada çekilme nedeniyle ilgili çeşitli yorumların yapılmasına neden oldu.

Yeni Sosyal Demokrat Parti Başkanı Tito Petkovski, DBB’nin bakanlarını hükümetten çekme kararının 5 Haziran erken seçimler tarihinin kesinleşmesi için DBB ve VMRO DPMNE arasında yapılan bir anlaşma olduğunu kaydetti.

Yeni Sosyal Demokrat Partisi Başkanı Tito Petkovski, “DBB’nin kararı ile hükümet düştü ve hemen erken seçim kararının alınması gerekiyor. Ayrıca, VMRO DPMNE’siz yeni geniş koalisyon hükümetinin de kurulması mümkün. Tüm seçenekler için anayasada herhangi bir engel yok. Ancak, önceki tecrübelerime dayanarak 5 Haziran erken seçimler tarihinin kesinleşmesi için DBB ve VMRO DPMNE arasında yapılan bir anlaşma olduğunu düşünüyorum” dedi.

Aynı düşünceyi Sosyal Demokratlar Birliği’nin eski milletveki Yani Makraduli de paylaşıyor.

Yani Makraduli, “Demokratik Bütünleşme Birliği erken seçimler terihinin kesinleşmesi için bu kararı aldı” dedi.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi

Read Next

Asr’a Yemin Olsun Ki…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *