Tiran’da düzenlenen Türkçe öğretimi sempozyumuna K. Makedonya’dan katılım 

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da 7-9 Eylül tarihleri arasında “Türkçe Öğretimi ve Balkanlar’da Türkoloji” adlı sempozyum düzenlendi.

Türkiye Maarif Okulları ve Tiran New York Üniversitesi ile üniversite bünyesinde faaliyet gösteren “Balkan Araştırmaları Enstitüsü” tarafından düzenlenen sempozyuma Kuzey Makedonya’dan katılım gerçekleşti.

Açılış oturumunda protokol konuşmalarından sonra söz alan Makedonya Kültür Bakanlığı’ndan Dr. Behicüddin Şehabi “Osmanlı Vakifnamelerinin Kültür Mirasında Rolü ve Bir Türkolog Hasan Kaleşi” başlıklı sunumuyla büyük ilgi çekti.

Ayrıca diğer oturumlarda “Kiril ve Metodiy” Üniversitesi Filoloji Fakültesinden Doç. Dr. Osman Emin, Uluslararası Balkan Universitesi’nden Doç. Dr. Seyhan Murtezan İbrahimi, İştip “Goçe Delçev” Üniversitesi’nden Dr. Ümit Süleyman ve Ankara Üniversitesi’nden Dr. Melek Nuredini’nin tebliğleri beğeniyle karşılandı.

Türkiye ve Balkanlardan toplam 56 ilim adamı ve araştırmacının katılıp tebliğ sunduğu sempozyumun son gününde yapılan değerlendirme toplantısında da kurul adına konuşma yapan Şehabi, Türkçe’nin Balkanlarda ve özellikle tarihte daha da iyi tanımak ve mevcut köprüleri pekiştirmek için bir mecburiyet olduğunu ve yaygınlaşması için Türkiye kurumlarının daha çok gayret göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Read Previous

Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki gaz bağlantı hattı projesi gecikiyor

Read Next

“Mavi Marmara”, 12 yıl sonra uluslararası sularda bu kez Yunanistan’ın hedefi oldu