TİKA’nın yenilediği “Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi” törenle açıldı

TİKA tarafından Köstence Sosyal Yardımlaşma ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yenilenen “Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi” açılışı gerçekleştirildi.

Köstence’de 31 çocuk kapasiteli ve halen 10’u kız toplam 22 çocuğun barındığı “Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi” resmi açılış töreni Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan ve TİKA Başkan yardımcısı Dr. Mahmut Çevik tarafından gerçekleştirildi.

Buradaki açılışa Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, Sosyal yardım ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü, TİKA Romanya Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Romanya Müftüsü Yusuf Murat, YEE Romanya Müdürü Mustafa Yıldız, Romanya Türk-Müslüman Tatar Demokratik Birliği Başkanı Celil Eserghep, Romanya Demokrat Türk Birliği yetkililerinin yanı sıra TİKA mensupları ile Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi yetkilileri katıldı.

Açılış töreni sırasında konuşan Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, bu projenin sosyal bir proje olduğunu söyleyerek, buradaki çocukların daha iyi fiziki şartlarda yetiştirilmesi ve kapasitesinin arttırılmasına yönelik bir proje olduğunu ifade etti.

Çevik bugüne kadar Romanya’da, Trian kimsesizler yurdu, diş muayenehanesi kurulumu projesi, Köstence sokak çocukları gece muhafaza evi tadilat – donanım projesi, Regina Elisabeta Görme engelliler meslek lisesine fizik tedavi rehabilitasyon odası kurulumu projesi, Bükreş 1 nolu işitme engelliler orta okuluna stimülasyon odası ve meslek atölyesi projesi gibi sosyal dayanışma ve istihdama yönelik projeleri de uyguladıklarını ifade etti.

Büyükelçi Altan ise bu senenin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı ve Türkiye-Romanya diplomatik ilişkilerinin 145. yılı olması nedeniyle önemli olduğunu belirterek bu 145 yılın her yılında dostluk ilişkilerinin karşılıklı iş birliğine dönüştüğünü söyledi.

Köstence Sosyal Yardım ve Çocuk Koruma Kurumu Genel Müdürü ise Romanya dostluk zor zamanda belli olur atasözü olduğunu belirterek; “nerede dünyaya gelirsen gel, sosyal statün ne olursa olsun insanlar aralarında dostluk bağı kurarlar bu dostluğun kanıtı ise bugün burada görülüyor” dedi.

Açılış töreni ardından çocuklara hediye paketleri dağıtıldı.

Read Previous

Milli motosikletçiler Avustralya, Hırvatistan ve Bulgaristan’da piste çıkacak

Read Next

Köstence’de bayram havasında gastronomi laboratuvarı açılışı