Köstence’de bayram havasında gastronomi laboratuvarı açılışı

TİKA tarafından Romanya’nın Köstence ilindeki Gheorghe Miron Costin Teknoloji Lisesi   bünyesinde gerçekleştirilen gastronomi laboratuvarının açılış töreni öğrencilerin coşkusu ile adeta bayram havasına dönüştü.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Romanya’nın Köstence şehrinde bulunan Gheorghe Miron Costin Teknoloji Lisesi gastronomi laboratuvarı açılışını törenle gerçekleştirdi.

Açılış törenine Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, Köstence İl Milli Eğitim Müdürü, TİKA Romanya Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Romanya Müftüsü Yusuf Murat, Köstence Vali Yardımcısı Şenol Ali, Okul Müdürü Semra Curtomer, YEE Romanya Müdürü Mustafa Yıldız, Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Fedbi Osman, Romanya Türk-Müslüman Tatar Demokratik Birliği Başkanı Celil Eserghep’in yanı sıra çok sayıda soydaş ve Rumen öğrenci katıldı.

Açılış sırasında konuşan Büyükelçi Altan, kalabalık gençliği görünce kendilerine heyecan ve Türkiye Romanya dostluğu için umut verdiğini belirterek gastronomi laboratuvarı projesini hayata geçiren TİKA’ya ve bu çalışmaya destek veren Romen makamlarına teşekkür etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ise yaptığı konuşmada Romen devletinin vermiş olduğu izinle 8 yıldır her sektörde çalışmalarını, projeleri yürüttüklerini belirterek gastronomi alanında ilk defa böyle bir proje uyguladıklarını söyledi. Okuldaki endüstriyel, modern ekipmanlarla öğrencilerin daha iyi bir ilim tahsil etmelerine imkan sağladıklarını da belirten Çevik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi muhterem hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde bu yıl Romanya’da düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” vesilesi ile Hatay mutfağının tanıtıldığı ve eğitmenlerin verdiği eğitimle başlayan süreç böyle bir projenin uygulanmasına vesile olduğunu da söyledi.

Endüstriyel mutfak ekipmanları ile modern şart ve standartlarda mutfak eğitim yapılacağını da söyleyen Çevik; “Gastronomi, kültürlerin beslenmesini de inceleyen bilimdir, ülkelerin, gıda, tarım, ekonomi, kültür, felsefeleri gastronomi ile doğrudan ilişkilidir. Bu laboratuvar öğrencilerimizde analitik düşünceyi de geliştirecektir. Mutfak bir sanattır, ülkemizde muadili olan okullar ile işbirliğini sağlayarak yeni projelerin oluşmasına katkı sağlayacağız” dedi. 

Bu projenin Romanya’da 169’nci proje olduğunu da söyleyen Çevik toplam 9 milyon avroluk bir yatırım yaptıklarının da altını çizdi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, okulun gastronomi laboratuvarının eğitimini gören 17 öğrenci ve 6 öğretmene diplomaları takdim edildi.

Read Previous

TİKA’nın yenilediği “Şiddete Maruz Kalan Anne-Çocuk Evi” törenle açıldı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliya İzetbegoviç’i andı