TİKA’nın düzenlediği “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları” Üsküplü çocukları mest etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları” etkinliğiyle ramazan ayı boyunca geleneksel sahne sanatlarını Balkan halklarıyla buluşturarak ramazan kültürünü eski coşkusuyla yaşatmaya devam ediyor.

Haber: Hüsamettin Gina

TİKA, Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği (MÜSSED) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) iş birliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında yola çıkan tır Resne, Struga, Debre, Gostivar, Kalkandelen, Ustrumca, Radoviş ve Veles’ten sonra başkent Üsküp’te halkla buluştu.

“Vardar Ovası” türküsü ile başlayan “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları” etkinliği II. Filip Meydanı’nı dolduran Üsküplülere hoş dakikalar yaşatmasının yanı sıra ramazan kültürünü ve geleneksel sahne sanatlarını daha yakından tanıttı.

Etkinlikte en mutlu olanlar şüphesiz çocuklardı. Türk Bayraklı balona sarılmış bir çocuğa şerbet ikramı ve şerbet ikramına aldığında duyduğu heyecan gecenin önemini ve TİKA’nın etkinliğe vermiş olduğu değeri en net bir şekilde yansıttı.

DSC_2874

Şerbetin tadına, birkaç kuruş için sokakta mendil satan çocuklar da bakabildi. Osmanlı kıyafetlerle ikram yapan şerbetçi amca onları da unutmadı. Mendil satan çocuklar şerbetten çok şerbet ikram eden amcanı kıyafetlerine dikkatle baktılar.

DSC_2900

Etkinliğin sonunda mesir macununun tadına bakmak da çocuklarda ayrı bir heyecan yaşattı. Rengrenk mesir macununu alan çocukların mutluğu gözlerinden okunuyordu.

DSC_3113

“Proje çocuklarımıza bir nebze ramazanı daha tatlı yaşatabilmek için gerçekleşti”

TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Bosna Hersek’i kapsayan projeyle Türk kültürü ve geleneklerinin tanıtılmasını amaçladıklarını ve TİKA tırının Makedonya’nın farklı bölgelerinde halkla buluştuğunu belirtti.

DSC_2943

Teoman Tiryaki, “Bu etkinlik sayesinde kendi kültürümüzde, kendi coğrafyamızda devam eden ancak burada unutulmuş olan birçok eski geleneğimizin hatırlanması ve çocuklarımıza bir nebze ramazanı daha tatlı yaşatabilmek için bu proje gerçekleşti.” dedi.

“Kendimizi buraya ait hissediyoruz”

MÜSSED Başkanı Mahmut Karakaya, Osmanlı ramazan eğlence geleneğini bu yıl başka bir formatta yansıtmaya çalıştıklarını vurgulayarak “’Ortak geçmiş, ortak gelecek’ parolasıyla yola çıktık. Özellikle ismini ‘Gönül Köprüsü Kültür Buluşmaları’ koyduk. Çünkü gönlümüzün bir kısmı bu coğrafyada ve kendimizi buraya ait hissediyoruz.” dedi.

MÜSSED Başkanı Mahmut Karakaya, olabildiğince geniş yelpazeli bir program hazırladıklarını kaydederek gittiğimiz bazı yerlerde dil sorunu olasılığını göze alarak daha animasyonlu programlar hazırladıklarını vurguladı.

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, “Geçen yıl halkımızdan beğeni toplayan bu etkinlik bu yıl ülke genelinde Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerde gerçekleşti. Makedonya genelinde çok verimli geçti, binlerce kişi tarafından izlendi, beğenildi. İnşallah gelecek yıllarda da devam eder.” şeklinde konuştu.

Makedonya’da 8 Haziran’da başladığı yolculuğunu Üsküp’te noktalayan tır, Kosova, Arnavutluk ve Bosna Hersek’i de ziyaret edecek.

Etkinlik kapsamında, TIR’da oluşturulan sahnede geleneksel Türk tiyatrosundan Ortaoyunu, Meddah, Aşuk ve Maşuk, Hacivat-Karagöz gibi oyunlar ile kukla gösterileri, halk oyunları, semazen gösterisi sergilendi ve Türk Sanat Musikisi dinletisi yapıldı.

DSC_2982

Üsküplüler özellikle semazen gösterisine ve Hacivat-Karagöz oyunlarını ilgi gösterdi.

TİKA’nın düzenlediği “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmalarından daha fazla fotoğraf TimeBalkan’ın resmi facebook sayfasından görebilirsiz. Linke tıklayın.

Read Previous

TİKA, Gönül Coğrafyasının Kültürlerini Buluşturuyor

Read Next

“Renkli Devrim’in” en kitlesel ve en gergin protestosu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *