“Renkli Devrim’in” en kitlesel ve en gergin protestosu

Hükümet karşıtı “Renkli Devrim” mensupları, dün akşam “Vatandaşlar adalet istiyor” sloganıyla Üsküp’te en kitlesel ve en gergin protestolarını düzenlediler.

Renkli Devrim’in en kitlesel protestosu Adalet Bakanlığı’nın camlarını kırdı, binaya renkli boyalar attı. Protestocular dün gece ilk kez Prometheus anıtını yıkmak istedi, ancak başarısız oldu. Polis ile protestocular arasında yaşanan gerginlik ise büyük olaylar yaşanmadan sona erdi.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı protestoya katılan göstericiler, “Renkli Devrim” hareketinin eylemlerinin bitmeyeceğini, daha da büyüyerek süreceğini göstermek için Üsküp sokaklarında olduklarını bildirdi.

Mariyan Zabrcanec isimli sivil aktivist Prometheus anıtının tesadüfen Gruevski rejiminin en büyük aptallık sembollerinden biri olduğunu vurguladı.

Dün akşam da geleneksel olarak Özel Yetkili Savcılık binası önünde toplanan “Renkli Devrim” mensupları, buradan hükümet binasına yürüdü. Ana muhalafet konumundaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından desteklenen göstericiler, daha sonra meclis önüne doğru ilerledi.

Ülkenin derin siyasi krizden kurtulmasının tek yolunun, mevcut hükümetin adalet karşısına çıkarak geçmiş yılların hesabını vermesi olduğunu savunan göstericiler, ancak bu şekilde özgür ve demokratik kurumlara sahip bir Makedonya’nın inşa edileceğine inandıklarını vurguladı.

Read Previous

TİKA’nın düzenlediği “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları” Üsküplü çocukları mest etti

Read Next

Bosna’nın Esma Sultan’ı güzelliğiyle büyülüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *