“TİKA özel bir ortak ve Makedonya’nın büyük bir yardımcısı”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Makedonya Cumhuriyeti Milli Konzervasyon Merkezi’ne teknik donanım desteğinde bulundu. Teslim töreninde konuşan Makedonya Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, “TİKA özel bir ortak ve Makedonya’nın büyük bir yardımcısı” dedi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Makedonya Cumhuriyeti Milli Konzervasyon Merkezi’ne teknik donanım desteğinde bulundu. TİKA, Kültür Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve Makedonya’da kültür ve tabiat varlıklarının korunması ile rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin çiziminde ve uygulanmasında resmi yetkili konumundaki tek kuruluş olan Milli Konservasyon Merkezi’nin teknik altyapısının uluslararası strandarta ulaşması için destekte bulundu.

TİKA’nın teknik donanım desteği kaspsamında, Konzervasyon Merkezi teknik altyapısının uluslararası standartları sağlayacak biçimde güncellenerek çalışmalarına ivme kazandırılması amacıyla 26 adet masaüstü bilgisayar, 1 adet server, 1 adet arşiv ve geridönüşüm cihazı, 3 adet yazıcı, 1 adet dijital baskı cihazı ve 1 adet dizüstü bilgisayardan oluşan teknik donanım desteği gerçekleştirildi. Teknik ekipman teslim töreninde Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Robert Alagyozovski,  TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden ve Milli Konzervasyon Merkezi Müdürü Mehmet Selmani hazır bulundu.

Teknik ekipman teslim töreninde konuşan Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, “TİKA ile Makedonya arasında her alanda fakat özellikle kültürel mirasın korunmasında devam eden güzel işbirliğinin yansıması olan bu destekten dolayı TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Kültürel mirasın korunmasının kendileri için en öncelikli konulardan biri olduğunu söyleyen Alagyozovksi, “Bu teknik dondanım desteğinin Milli Konzervasyon Müdürlüğü’nün kapasitesini, kurumun görevini daha başarılı bir şekilde yerine getirecek şekilde artıracağını düşünüyorum. TİKA özel bir ortak ve Makedonya’nın en büyük yardımcısıdır. Bu stratejik ortaklığın devam edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teslim töreninde konuşan TİKA Üsküp Koodinatörü Aytekin Ayden, “TİKA olarak bugün bir projei daha gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Kültür Bakanı Alagyozovski’ye göreve geldiği günden bu yana TİKA ile ikili ilişkilerde ve işbirliğindeki yakınlığından dolayı teşekkür ederken, TİKA olarak 2005 yılından itibaren Makedonya’da sağlıktan, eğitime, tarımdan restorasyona kadar pek çok alanda 850’den fazla projeyi hayata geçirdiklerini vurguladı. Projeleri gerçekleştirirken en temel görevlerinin ve önceliklerinin Makedonya’da yaşayan toplumların sağllıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri ve Makedonya’nın ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu belirten Ayden, “Bütün bu sektörlerin ötesinde ortak kültürümüz olan buradaki ortak değerlerin gün yüzüne çıkarılıp gelecek nesillere aktarılması ve Makedonya’nın bir kültürel varlığı olarak hayatlarını sürdürebilmesi noktasında restorasyon projeleri de gerçekleştiriyoruz. Bunları kültürel değerlerin ortaya çıkarılmasının ötesinde Makedonya’ya bir turizm katkısı, bir değer katmasını da amaçladığımız kültürel yapıların restorasyonu çok önemli. Bu açıdan sayın bakan ve kabinesi başta olmak üzere bizim bu alanda proje partnerimiz Konservasyon Müdürlüğü bize çok büyük katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Konzervasyon müdürlüğüne teknik ekipman desteği amacını “Bu fiziki katkı ve değerin yanında bu kurumun teknik altyapısının geliştirilmesinde temel amacımız, kapasite yetersizliğine katkı sunmak, bir nebze olsun buradaki işlerin hızlı yürümesi açısından katkı sunmaktı.” diyerek niteleyen TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, “Gerek bilişim altyapısında önem arz eden serverların buraya kurulması gerek bilgisayarların çalışanların hizmetine verilmesi ve özellikle dijital baskı cihazlarıyla birlikte buradaki teknik altyapıyı büyük bir kapasite gelişimine katkı sağlamış olacağımızı umut ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Milli Konzervasyon Merkezi Müdürü Mehmet Selmani basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Üsküp Milli Konzervasyon Merkezi çalışanları ve şahsım adına teknik ekipman desteği için TİKA’ya teşekkür ederken, “Uzun yıllardır partnerimiz olan ve Makedonya’da bulunan Osmanlı dönemi eserleri başta olmak üzere kültürel mirasın korunmasında birçok anlamlı projede desteğini esirgemeyen TİKA ile enstitümüzde eskimiş ve çalışmayan bilgisayar altyapısına yönelik böyle bir proje konusunda karşılıklı anlayış vardı. Sonunda, bizim çalışmalarımızın eksiksiz bir şekilde devam etmesini sağlayacak bu değerli ve çağdaş ekipman desteği için TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tören sonunda Milli Konzervasyon Merkezi Müdür Mehmet Selmani, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden ve TİKA  Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik’e birer hediye verdi.

Read Previous

Yunanistan, sınır kontrolünü sıkılaştırdı

Read Next

Kosova AB ile Vize Serbestisine Bir Adım Daha Yaklaştı

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *