Kosova AB ile Vize Serbestisine Bir Adım Daha Yaklaştı

Avrupa Birliği (AB), Kosova Meclisi’nin Kosova ve Karadağ arasındaki sınırın yeniden belirlenmesine ilişkin yasa tasarısını onaylamasının “gerçek bir başarı” olduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ve AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos konuya ilişkin ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada, Kosova-Karadağ sınırının yeniden belirlenmesi anlaşmasına dair yasa tasarısının onaylanması ile Kosova vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahati yönünde de önemli bir kriterin yerine getirildiği belirtildi.

Oylama sonucunu “gerçek bir başarı” olarak nitelendiren liderler, gelişmeyi memnuniyet verici bulduklarını ifade etti.

AB’nin Kosova’ya vize serbestisi için diğer şartları arasında organize suçla mücadelenin arttırılması ve yolsuzlukla etkin mücadele edilmesi bulunuyor.

Kosova Meclisi’nin bugünkü olağanüstü oturumunda, Kosova-Karadağ sınırının yeniden belirlenmesi anlaşmasına dair yasa tasarısı 11’e karşı 80 oyla onaylanmıştı.

Anlaşma, hükümetler arasında 26 Ağustos 2015’te Viyana’da imzalanmış, Karadağ Meclisinde onaylanmış ancak Kosova Meclisinde bugüne kadar onaylanmamıştı.

İki ülkenin cumhurbaşkanları Haşim Thaçi ve Filip Vujanovic, 16 Şubat 2018’de Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşması yasa tasarısına ekleme ve değişiklik yapılmasını öngören bildiriyi imzalamıştı.

Anlaşmanın onaylanması için oyların 3’te 2’si, yani 120 milletvekilinden 80’inin lehte oy kullanması gerekiyordu.

 

 

AA

Read Previous

“TİKA özel bir ortak ve Makedonya’nın büyük bir yardımcısı”

Read Next

İzmit Belediyesi’nden Kardeş Travnik’e Destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *