TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Sancak’ı ziyaret etti

TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik başkanlığındaki Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) heyeti Karadağ Podgorica, Rojaye ve Uljin’de gerçekleştirdikleri ziyaret sonrası Sırbistan’ın Novi Pazar şehrine geçerek Türkiye’nin Novipazar Başkonsolosu, Novi Pazar Belediye Başkanını ve Boşnak Milli Konseyi’ni (BNV) ziyaret etti.

TİKA’nın bugüne kadar tüm dünyada olduğu gibi gelecekte de halkın yararına projeler hayata geçirmeye devam edeceği BNV heyeti ile yapılan görüşmelerde belirtildi.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından verilen destek ve yardımlardan dolayı Sancak halkına ve Sırbistan devletine teşekkür etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik görüşmenin ardından, “Otuz yıldan fazla TİKA’nın faaliyet gösterdiğini, 1992 yılında kurulan TİKA’nın 2010 yılında Sırbistan’da çalışmaya başladığını ve bugüne kadar Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinde kültür, ekonomi ve sağlık alanlarında 5 binin üzerinde kalkınma projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Çevik, “Boşnak Novi Pazarlı kardeşlerimiz ve ülke olarak Sırbistan’ın yıkıcı depremlerin ardından Türkiye’ye ve Türk halkına gönderdikleri yardım için teşekkür ederim. 2010 yılından beri Sırbistan’da kalkınma amaçlı 350 projeyi hayata geçirdik. Novi Pazar’daki Jinekoloji Kliniği de dahil olmak üzere okulların, hastanelerin inşası ve yenilenmesi, anaokullarına yardım, sel mağdurlarına yardım ve kültürel ve tarihi mirasların restorasyonun gerçekleştirmesi dahil.” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Boşnak Ulusal Konseyi (BNV) Başkanı Misala Pramenkoviç ve eski Başkan Jasmina Curic ile yönetim kurulu üyeleri ile görüştüğünü, işbirliğinin dini, etnik veya başka herhangi bir aidiyeti ne olursa olsun tüm insanların yararına sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Çevik konuşmasının devamında, “Faaliyetlerimizde farklı inançlara ve farklı dillere sahip insanların bir arada yaşamasını önem veriyoruz. 3 semavi dinin ve 150 milyon halkın yaşadığı Balkanlar ve Doğu Avrupa’da karşılıklı saygıya dayalı bir anlayış var.” ifadelerine yer verdi.

Çevik, “Boşnaklar bu konuda büyük çaba sarf etti ve karşılıklı saygı ve sevginin devamını arzuluyoruz, yüzyıllardır karşılıklı saygı içinde birlikte yaşıyorlar ve böyle devam edilmesi gerekiyor. Boşnak kardeşlerimizin burada uyum ve saygı içinde yaşıyorlar, özelde Boşnak toplumunun genelde Sırbistan’ın kalkınması için çalıştıklarını görmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

Boşnakların Sırbistan’da birlik ve beraberlik içinde olmaları ile dün olduğu gibi bundan sonrada tüm zorlukların üstesinden geleceklerini belirten Çevik, sağladıkları yardım için Novi Pazar’a ve 2010 yılında TİKA’nın Sırbistan’da faaliyetlerine resmen başlamasına izin veren ve Türkiye’yi zor günde yanlız bırakmayan, destekleyen Sırbistan devletine teşekkür etti.

BNV başkanı Misala Pramenkoviç görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Sancak’ta ve Sırbistan Cumhuriyeti’nde Boşnakların desteklenmesi konumundan bugüne kadar yapılanları özetledik, çok sayıda proje hayata geçirildi. Projelerin uygulanmasına ilişkin gelecek planlarını tartıştık. Türkiye Cumhuriyeti’nin şu anda deprem nedeniyle çok zor durumda olduğunun bilincinde olarak projelerin uygulanmasına devam edeceğiz, bu anlamda daha yoğun bir işbirliği bekliyoruz” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik görüşme sonrası BNV yeni ve eski başkanlarının da bulunduğu tüm üyeler ile hatıra resmi çekip Boşnaklar arasında birliğin önemli olduğu mesajını verdi.

Konuk heyette, TİKA’nın Sırbistan’daki koordinatörü Mehmet Mate Anaç başkanlığındaki TİKA’nın Sırbistan’daki temsilcileri de yer aldı.

Read Previous

Kosovalı boksör, şart koşulması nedeniyle Hindistan’daki Dünya Şampiyonası’na katılamıyor

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Escobar’ı kabul etti