Kosovalı boksör, şart koşulması nedeniyle Hindistan’daki Dünya Şampiyonası’na katılamıyor

Kosovalı boksör Donjeta Sadiku‘nun, Hindistan‘da düzenlenecek “Uluslararası boks Birliği (IBA) Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası”na Kosova devlet sembollerinin kullanılmaması şartı getirilmesi nedeniyle katılmayacağı bildirildi.

Kosova Olimpiyat Komitesince (KOK) yapılan açıklamada, Hindistan Dışişleri Bakanlığının Kosovalı sporcuların vizelerine onay vermesini şartlandırdığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Şampiyona organizatörü, boksörümüzün katılımının sadece 2 şart altında yapılabileceğini açıkladı. Kosova bayrağı ve milli marşı, Dünya Şampiyonası sırasındaki törenlerin hiçbirinde kullanılamayacak ve Kosovalı sporcuların bayraklarını kıyafetlerinde basılı olarak bile taşımalarına izin verilmeyecektir. Bu durumu ve Hindistan devletinin yaptığı ayrımcılığı gören Kosova Boks Federasyonu, Hindistan’a hiç seyahat etmeme kararı aldı.”

Kosovalı boksör Sadiku’nun şart koşulması nedeniyle Hindistan’da düzenlenen uluslararası turnuvalara 3. defa katılamayacağı bilgisi paylaşıldı.

– “Sporun, insanlar arasında barışı ve anlayışı geliştirme gücüne inanıyorum”

Sadiku, sosyal medya hesaplarından yayınladığı video mesajında, Kosova’ya siyasi nedenlerden ötürü diğer ülkelerden farklı muamele gösterilmesinin haksızlık olduğunu vurguladı.

Şampiyonaya katılamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını belirten Sadiku, “Sporun insanları bir araya getirme ve insanlar arasında barışı ve anlayışı geliştirme gücüne inanıyorum. Bu video ile Hindistan hükümetine, kararını yeniden gözden geçirmesi ve tüm haklarımla Kosova Cumhuriyeti için yarışmama izin vermesi çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Kosovalı futbolcu Vedat Muric de Twitter hesabından olaya tepki gösterirken, “Sporun birleştirici gücü unutulmamalı ve sporculara bu yaptırımlar uygulanmamalıdır.” paylaşımında bulundu.

– Hindistan’daki şampiyonada Altın madalya kazanması bekleniyordu

Kosova’daki Spor kamuoyu, 2022’de Dünya ve Avrupa şampiyonalarında bronz madalya kazanan Sadiku’dan Hindistan’daki şampiyonada altın madalya kazanmasını bekliyordu.

Şampiyona, 16-26 Mart’ta Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gerçekleştirilecek.

Hindistan, 2008’de Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımıyor.

AA

Read Previous

Mostar halkından depremzedelere Umre hediyesi

Read Next

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Sancak’ı ziyaret etti