Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  2005-2020 döneminde Kosova’da sağlık, eğitim, ortak tarihi ve kültürel mirasın restorasyonu, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda 650’den fazla projeyi hayata geçirdi.

TİKA, 2004 yılında Kosova’da faaliyetlerine başladığı günden bu yana hayata geçirdiği yüzlerce proje ile Türkiye ve Kosova arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendiriyor.

Priştine’deki TİKA Program Koordinasyon Ofisi,  2005-2020 döneminde sağlık, eğitim, kültürel miras, tarım ve hayvancılık, ortak tarihi alanların restorasyonu gibi alanlarda 650’den fazla projeyi hayata geçirdi.

2004 yılında Kosova’da Prizren’deki  ofisinde faaliyetlerine başlayan TİKA, 2008 yılında Priştine’deki Program Koordinasyon Ofisi’nden devam etti.

TİKA,  taleplere dayalı  projelerde, başta kamu kurumları olmak üzere ilgili bakanlıklar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde ayrım gözetmeksizin tüm Kosova’yı hedeflemektedir. TİKA, Türkiye ile Kosova arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmek ve geliştirmek için proje ve faaliyetler üretmekte ve uygulamaktadır.

TİKA Kosova’da belirtilen dönemde sağlık alanında 100 proje, eğitim alanında 250 proje, ortak tarih eserlerinin restorasyonu alanında onlarca proje, tarımcılık alanında 40 proje, diğer alanlarda da 80’den fazla proje gerçekleştirdi.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Bojilov’dan seçim ziyareti

Sonraki Haber

Batı Balkan ülkelerinin liderlerinden AB’ye sert eleştiri