“Teröre karşı Türkiye’nin yanında olacağız söylemleri eyleme dönüşmeli”

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, FETÖ iltisaklı gazeteye destek verilmesiyle ilgili, “Teröre karşı Türkiye’nin yanında olacağız söylemleri eyleme dönüşmeli” dedi.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin yayınladığı kınama metninde FETÖ iltisaklı gazeteye destek verildiğini büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla öğrendiklerini bildirdi.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin imzasıyla yayınlanan kınama mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Makedonya Cumhuriyeti İletişim ve Şeffaflıktan Sorumlu Devlet Bakanlığının FETÖ iltisaklı gazeteye maddi destek vereceğini büyük bir üzüntü ve şaşkınlık ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Desteğin sağlanmasına yönelik alınan bu karar, her platformda, her görüşmede, her toplantıda sıkça vurgulanan’’ Makedonya – Türkiye dost ve kardeş ülkedir” anlayışına vurulan bir darbedir. Makedonya ile Türkiye’nin her alanda sahip olduğu sağlam ilişkilerin daha da üst düzeye, ileri seviyeyetaşınması ve iyileştirilmesi hesapları yapılırken bu gelişmenin söz konusu ilişkileri zedeleyeceği ve oluşacak zararın ikili ilişkilerin yanı sıra toplumsal alanda da yansımaları olabilirliği bizleri endişe etmektedir.

Makedonya Cumhuriyeti ve kurumlarının, 15 Temmuz 2016’da darbe kalkışması yapan ve 250 vatan evladını şehit eden, binlerce insanı yaralayan eli kanlı terör örgütü FETÖ’ye karşı Anavatanımız Türkiye Cumhuriyetine söz verildiği şekilde adaletin, milli iradenin, demokrasinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olmasını bekliyoruz.

Hatırlanacağı üzere Başbakan Zoran Zaev Makedonya Türklerinin Türkçe Eğitim Bayramı merkezi kutlamaları olan 21 Aralık 2017 tarihinde FETÖ için terör örgütü tanımlamasını yapmış ve Makedonya’nın Türkiye’nin yanında olacağını açıklamıştı. Özellikle de MATÜSİTEB olarak aynı etkinlikte Genel Başkanımız Hüsrev Emin, yaptığı konuşmada FETÖ ile mücadelede somut adımların beklendiğini, atılacak adımların Makedonya’nın Türkiye’nin sadık bir dostu olduğunun göstergesi niteliği taşıyacağını ve aksinin düşünülemez olduğunu vurgulamıştır.

Baştan beri bu hususta net tavır sergilemiş olan MATÜSİTEB tarafından ayrıca 15 Temmuz 2016’da hain terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Makedonya’nın birçok farklı bölgelerinde düzenlediği Demokrasi Mitingleri ile FETÖ’nün her ülke için aynı tehlikeyi teşkil ettiğinin altı çizilmiştir.

İki ülkenin her resmi görüşmesinde olduğu gibi en son 2 hafta önce Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde, yakın ve derin dostluğun sadece sözlerle değil, davranışlarla da gösterilmesi gerektiği vurgulanmasına rağmen bu tarz bir olayın meydana gelmesi
şaşkınlık ve üzüntüyle karşılanmaktadır.

İlgili bakanlığın FETÖ iltisaklı gazeteye maddi desteği kararının Makedonya’daki soydaşlarımızı derinden yaraladığını ve bunun Makedonya’nın toplumsal entegrasyon sürecine olumsuz etki edeceğini belirtmek isteriz.

Makedonya Türklerini üzen, Türkiye ile ilişkilere zarar verecek bu yanlış kararın bir an önce yeniden gözden geçirilip doğru adımın atılması gerektiğine inanıyoruz. Makedonya Cumhuriyeti kurum ve yetkililerinin “teröre karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olacağız” söylemlerinin de lafta kalmayıp eyleme dönüşmesini bekliyoruz.”

 

 

 

Read Previous

Makedonya Türklerinden FETÖ’cü “Zaman”a desteğe tepki

Read Next

“Desteğin iptali için tüm mekanizmalarımızı kullanacağız”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *