TEKNOFEST 2024 yarışmaları için başvurular başladı

TEKNOFEST bu yıl Adana’da yapılacak. Yarışmalar için başvurular başladı. Bir de TEKNOFEST için özel bir klip yayınlandı.

Dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST, bu yıl Adana’da gerçekleştirilecek. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’e ilişkin bir video paylaştı. Paylaşıma, “TEKNOFEST’e Gel Gidek… Gelecek Bizi Bekler!” notunu düştü.

Bayraktar, yarışmalar için başvuruların da başladığını duyurdu. Katılımcılar, link üzerinden paylaşım yapabilecek.

Türkiye’nin havacılık ve savunma endüstrisi için geleceğin lider gençlerini hazırlayan TEKNOFEST Roket Yarışmasına başvurular başladı. ROKETSAN yürütücülüğünde düzenlenen ve dünyanın sayılı roket yarışmaları arasında yer alan TEKNOFEST Roket Yarışması bilim, teknoloji, fen, matematik ve mühendislik alanlarında iddialı gençlere benzersiz bir deneyim fırsatı sunuyor. Farklı alanlardaki bilgi birikimlerini kullanan gençler, disiplinler arası düşünerek ve karmaşık işlemleri, süreçleri planlayarak roket tasarımı, üretim ve entegrasyonunu başarıyor. Ayrıca, başarıyla uçuşunu gerçekleştiren diğer takımların tecrübelerinden de faydalanan ekipleri farklı tasarım örneklerini inceleyebilecekleri dostça bir rekabete teşvik ediyor.

Roket yarışması bu yıl 7 kategoride düzenleniyor. Lise Kategorisi 4000 feet irtifada düzenleniyor ve yalnızca lise öğrencileri katılabiliyor. Lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile mezunların katılabildiği Orta İrtifa Kategorisi asgari 8000 feet irtifada düzenleniyor. Zorlu Görev ve asgari 15000 feet irtifada gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Kategorisine ise ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile mezunlar başvuruda bulunabiliyor. Kontrol Bölümü Geliştirilmesi, Hibrit Yakıtlı Roket Motoru Geliştirilmesi ve Sıvı Yakıtı Roket Motoru Geliştirilmesi kategorilerine de ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile mezunlar katılabiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda binlerce takımın başvuruda bulunduğu, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen “Roket Yarışması” ön eleme aşamasını geçen yarışmacılara para ödülünün yanı sıra malzeme desteği de sağlıyor. Parlak bir geleceğin kapılarını açan TEKNOFEST, kariyer planlaması yaparken de gençlerin her zaman yanında yer alıyor ve destek veriyor. 2019 ve 2020 yıllarında TEKNOFEST Roket Yarışmasına katılan Konya Bilim Teknoloji Takımı üyeleri, alçak irtifalara uçabilen eğitim amaçlı kullanılan, model roket kiti geliştirdiler. TEKNOFEST Girişim Programı mezunlarından da olan “Model Aerospace” girişimi DeltaV, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, TÜBİTAK, bilim merkezleri, belediyeler ve üniversiteler başta olmak üzere 3.6 Milyon TL ciro elde ettiler. Roket yarışması finalisti ve TEKNOFEST Girişim Programı mezunu olan takım güzel başarı hikayelerinden birine örnek oluşturuyor.

ROKET YARIŞMASINDA TOPLAM ÖDÜL 4 MİLYON 30 BİN TL

Finalist takımlara ulaşım ve konaklama desteğinin de sağlandığı yarışmada Lise Kategorisinde toplam 370 bin TL, Orta İrtifa Kategorisinde toplam 390 bin TL, Yüksek İrtifa Kategorisinde 420 bin TL, Zorlu Görev Kategorisinde ise toplam 600 bin TL ödül veriliyor.

Kontrol Bölümü Geliştirilmesi Kategorisinde toplam 450 bin TL, Hibrit Yakıtlı Roket Motoru Geliştirme Kategorisinde toplam 750 bin TL ve Sıvı Yakıtı Roket Motoru Geliştirilmesi Kategorisinde ise toplam 1 milyon 50 bin TL para ödülü verilecek. Final etabı Aksaray Tuz Gölünde gerçekleştirilecek yarışmaya başvurular 20 Şubat’a kadar www.teknofest.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. Dereceye giren yarışmacılar ödüllerini de bu yıl Adana’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST’te alacak.

Read Previous

Üsküplü Türk uzman doktor Eren Seyfula: Bir hayat kurtarırsan kahraman yüz hayat kurtarırsan doktor olursun

Read Next

UNICEF: Gazze’deki ölümcül döngü 1,1 milyon çocuğu tehdit ediyor