Tek Rumeli TV 10. Yılını Üsküp’te kutladı

Rumeli – Balkan Coğrafyasına hizmet etme amaçlı yayın yapan Tek Rumeli Tv 10. Kuruluş yıl dönümünü bu akşam Makedonya’nın başkenti Üsküp’te kutladı.

TİMEBALKAN

2008 yılından bu yana Rumeli – Balkan Coğrafyasına hizmet etme amaçlı yayın yapan Tek Rumeli Tv 10. Kuruluş yıldönümünü, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğiyle başkent Üsküp’te kutladı. Kutlama törenine Türkiye Cumhuriyeyi Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe, Tek Rumeli TV Genel Müdürü Atilla Baykal, Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV) Onursal Başkanı Melek Aras, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı Enes İbrahim, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Başkanı Erdoğan Saraç, Makedonya’daki Türkiye kurumları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tek Rumeli TV 10. Kuruluş yıl dönümü kutlamaları selamlama konuşmaları ve Rumeli’de ad yapmış sanatçıların sunduğu konser ile icra edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara selamlama konuşmasında Tek Rumeli TV’nin 10. yıl dönümünün Üsküp’te kutlanmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Tek Rumeli TV’nin 2009 yılından bu yana yayınlarında Balkan coğrafyasının gelenekleri, görenekleri, müziği, dansları, lezzetleri gibi farklı renklerini 10 yıldır ekranlarınıza yansıtmakta ve Türkiye ile Balkanlar arasında adeta bir kültür köprüsü görevi yaptığını vurgulayan Kara, “Türkiye ile dost ve kardeş ülke Makedonya  arasındaki kültürel ilişkilerin önemli vechelerinden birini teşkil eden medya, küresel dünyanın gerekliliklerini ve şartları doğrultusunda toplumlarımız arasındaki fiziki mesafelerin ortadan kaldırılmasına önemli şekilde katkıda bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Tek Rumeli TV’nin bizleri birbirimize bağlayan en nadide unsurlardan olan güzel Türkçe ile yayın yaptığına dikkat çeken Türkiye Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, “Tek Rumeli TV hem ülkemizde Balkanların daha iyi tanıtılmasına hem de Balkanlardaki soydaşlarımıza başta anavatan Türkiye olmak üzere bölge özelindeki ve dünya genelindeki siyasi, sosyal ve kültürel gelişmeleri takip etme imkanı sunmaktadır. Tek Rumeli TV ortak tarihimiz, kültürümüz ve yaklaşık 700 yıldır muhafaza ettiğimiz kardeşlik duygularımız ile ülkelerimiz arasındaki güçlü iletişimin korunmasına katkı sağlamaktadır” dedi.

Tek Rumeli TV 10. Kuruluş yıl dönümünde konuşma yapan Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, Bu akşam burada Tek Rumeli TV’nin 10. yıl dönümünün merasiminde bulunmasından dolayı son derece mutluğunu ve ayrıca bu merasimin Üsküp’te gerçekleşmesinden de onur duyduğunu söyledi. Kültür Bakanı Robert Alagyozovski yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “İnanıyorum ki buradaki muazzam atmosfer sayesinde hem Tek Rumeli TV’den hem Türkiye’den gelen misafirlerimiz kendilerini burada misafir olarak değil kendi evlerinde hissediyorlar. Makedonya Cumhuriyeti gerçek bir kültür mozaikini temsil etmektedir ve bu topraklarda yaşayan tüm halkların kültürel değerlerini başarıyla muhafaza etmiştir. Bu asırlık değerlerimiz o kadar güçlü ki günümüzde bunlar daha büyük önem arz etmekte ve halen toplumumuzun bir parçası olarak kalmaktadır”.

Törende selamlama konuşması yapan Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, bu akşam düzenlenen Tek Rumeli TV’nin 10 yıllık jubilesinin çok önemli olduğunu fakat bu güzel gecenin Rumeli’nin merkezi Üsküp’te gerçekleşmesinin de geceye ayrı bir değer kattığını belirtti. Makedonya Türklerinin her yerde yaşayan Türklerin bir parçası olduğunu ifade eden Kahil, “Biz Makedonya Türkleri her yerde yaşayan Türklerin bir paçasıyız ve bundan gurur duyuyoruz. Biz burada kardeşlik ve birlik içinde yaşarken bu doğrultuda Tek Rumeli TV’nin katkıları çok önemli ve değerlidir” ifadelerini kullandı.

Kutlama töreninde açılış konuşması gerçekleştiren Tek Rumeli TV Genel Müdürü Atilla Baykal, Tek Rumeli TV’nin Balkan coğrafyasında çök önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Balkanların örf, adet gelenek ve göreneklerini başta Türkiye olmak üzere, Fransa, Almanya, Belçika ve diğer ülkelerdeki bizim soydaşlarımıza, Balkan toplumuna iletmek için  mücadele verdiklerini ifade eden Baykal, “Bugün Türkiye’de izlendiğimiz gibi Balkanların bütün evlerine girdiğimiz gibi Fransa, Almanya, Belçika ve diğer ülkelerde büyük bir izleyici kitlesini yakaladıysak bunlar sizin sayenizde oldu. Bizim bir sloganımız var, “Biz büyük bir aileyiz”. Bu aile sizlerle daha da büyüyecek ve Allah izin verirse de Balkan toplumları üzerinde dostlukları, barışı getirecek. Allah izin verirse de Balkan birliğini kurmak için gerekli çalışmaları yapacağız” şeklinde konuştu.

Kurlama töreninde selamlama konuşması yapan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, “Balkanların kalbi Üsküp’te diasporamızın sesi, gözü kulağı olan Tek Rumeli TV’nin 10. yıl dönümünün kutlanması bizlere şeref vermiştir” dedi. Bu güzel organizasyonun ortaklarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Emin, “Gösterdiğiniz yoğun katılımdan dolayı teşekkür ederken güzel bir gece geçirmenizi temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kutlama töreninde selamlama konuşmaları arasında ve sonrasında birbirinden değerli sanatçılar konser verdi. Türkiye’de Balkan müziği adına isim yapmış; Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, Gamze Matracı, Bosfor Band, Gizem Sancaklı, Zeki Sadık, Sako Band ve Rumeli müziği yıldızı Rumeli Ekrem’in sahne aldığı gecede aynı zamanda Arnavut sanatçılardan: Lindita Purellku, ELİTA 5, Shemi İliret ve Makedon sanatçılardan Vladko Miladinovski, Adrijana Acevska, Elena Jovcevska performanslarıyla katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Read Previous

Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Altepe’den ENSAR’a ziyaret

Read Next

Srebrenitsalı annelerden Dodik’e verilen plakete tepki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *