TDP’den İçişleri Bakanlığı’na yönelik sert açıklama

Türk Demokratik Partisi (TDP), artan Türkçe pasaport olmadığı şikayetlerinden kaynaklı İçişleri Bakanlığı’na yönelik sert bir açıklama yayınladı.

TDP’den yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son dönemde ülke gündemini sıklıkla meşgul eden yeni pasaport, kimlik ve ehliyet belgeleri ile ilgili yaşanan aksaklıklar bardağı taşırma noktasına getirmiştir.

Yeni belgelerini çıkarmak üzere İçişleri bakanlığının yetkili temsilciliklerine başvuran soydaşlarımız sürekli olarak Türkçe pasaport, kimlik ve ehliyet belgelerinin mevcut olmadığı cevabıyla karşılaşmaktadır.

Soydaşlarımızın uğradığı bu haksızlık ve muamele düpedüz ayırımcılıktır. Kanun ile soydaşımıza tanınmış hakkın, devlet eliyle çiğnenmesidir. Bahsi geçen belgelerin Şubat 2024 yılına kadar değiştirilmesinin zorunlu olduğu, önceden yetkili kurumlar tarafından açıklanmıştır.

Vatandaşlara belirli bir süre tahsis eden kurumların, belirttikleri süre içerisinde kendi hazırlıklarını yapmaları ve buna özen göstermeleri gerekmektedir. Halkımızı saatlerce pasaport kuyruklarında bekletip, yasa ile tanınmış hakkını kullanmalarına olanak sağlamamak en basit haliyle GASP’tır. İnsan temel hak ve özgürlüklerine aykırıdır.

Devletin kendi vatandaşını görmezden gelip, iradesine saygı duymamasıdır. Bütün bunların yanında Makedonya Türklerini dolaylı veya doğrudan farklı dillerde belge temin etmeye yönlendirmedir. ‘’Türkçe pasaport yok’’ deyip bizleri irademizden vaçgeçireceğini ve bunu önemsemeyeceğimizi düşünenlere yanılacaklarını bir kez daha yinelemek isteriz.

Bugüne kadar ülkemizin dört bir yanında yaşayan soydaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine yapmış olduğumuz girişimlere kayıtsız kalınmış ve yetkili makamlar tarafından çözüm üretilmemiştir.

Türk Demokratik Partisi olarak bunu bir ayırımcılık olarak nitelendirdiğimizi buradan ifade etmek isteriz. Bu bağlamda, Türk Demokratik Partisi olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ayırımcılığı Önleme Komisyonuna yazılı başvurumuzu yapıp, olayın sebep ve sorumlularını açığa çıkarmalarını talep edeceğiz.

Read Previous

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Radman: Batı Balkanlar AB’nin ilgi odağında kalmalı

Read Next

TMBH Genel Başkanı Saraç, Bayrampaşa Belediye Başkan adayı Bayraktar ile telefonda görüştü