Türk Demokratik Partisi (TDP), Kuzey Makedonya’da 17 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimlerde yarışacak adaylarını tanıttı.

TIMEBALKAN

Türk Demokratik Partisi (TDP), 17 Ekim yerel seçimlerinde yarışacak belediye başkan adayları ve belediye meclis üye adaylarını resmi tanıtım programı ile kamuoyuna duyurdu.

Aday tanıtım programına TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin, genel başkan yardımcıları, Merkez Meclis ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, şube başkanları, belediye başkan adayları, belediye meclis üyesi adayları, parti üyeleri ve davetliler katıldı.

TDP, 17 Ekim Yerel seçimlerinde 5 belediyede başkanı adayı, 15 belediyede kendi meclis üyesi listeleri ve 9 belediyede de koalisyon listeleri ile yarışacak.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, basın mensuplarına yaptığı konuşmada, TDP’nin 2021 yerel seçimleri için hazırlık kısmını sona erdirdiğini ve aday tanıtım toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi.

30 yıllık parti olan TDP’nin şu ana kadar özellikle yerel yönetimlerde temsiliyetin ne kadar önemli olduğunun farkında olarak listelerini bu defa daha geniş tuttuklarını kaydeden İlyas, “Özellikle listelerde halkına şu ana kadar temsiliyet konusunda, hak ve hukuk arama konusunda kendilerini ispat etmiş olan adaylara öncelik verdik. Tabi ki burda listelerin çoğunda yeni simalarımız var, yerel halk tarafından tanılan, saygı gören bundan sonraki süreçte sıkıntılarla başa çıkabilecek olan adaylara yer verdik.” diye konuştu.

– Biz gerekli hazırlıkları yaptık bundan sonra iş adaylarımızda

5 belediyede kendini ispatlamış ve halk tarafından sevilen başkan adayları olduğunu belirten İlyas, “Hiç olmadığı kadar değişik bir yerel seçim yaşayacağız bu dönemde ve dolayısıyla biz gerekli hazırlıkları yaptık bundan sonra iş adaylarımıza kalmış olacak. Bundan sonra ayın 17’sinde halkımıza kalmış olacak. İnşallah bu süreçte her zaman olduğu gibi TDP başarıyla çıkıcaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerde hedeflerinin bir önceki seçimlerdeki 27 konsey üyesi sayısını artırmak olduğunu ifade eden İlyas, “Belirlediğimiz belediyeler özellikle belediye başkan adaylarında belirlediğimiz belediyeler Türklerin çoğunlukta yaşadığı ve şu ana kadar yerel yönetimlerde maalesef ordaki halkın yeterince hizmet görmediği belediyeler. Biz buna artık yeni bir enerji, yeni bir bakış açısıyla ‘biz de varız’ dedik. Dolayısıyla yerel seçimlerin sonucuyla çıkacak olan sayıyı da tabii ki kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini konuştu.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas

TDP’nin belediye başkan adayları şu isimlerden oluştu:

  1. Merkez Jupa Belediyesi – Ariyan İbrahim
  2. Vrapçişte Belediyesi – Refik Mustafi
  3. Plasnitsa Belediyesi – Abdülvait Karamaleski
  4. Dolneni Belediyesi – Sead Sadikoski
  5. Konçe Belediyesi – Orhan Barov

TDP, Merkez Jupa, Vrapçişte, Plasnitsa, Dolneni, Konçe, Gostivar, Mavrova ve Rostuşe, Butel, Kalkandelen, Studeniçan, Çayır, Tearste, Lozovo, Struga ve Ustrumca’da kendi meclis üyesi listeleriyle yarışacak.

Üsküp, Köprülü, Ohri, İştip, Resne, Radoviş, Vasilevo, Demirkapı ve Doyran’daki adaylar ise koalisyon listeleri ile seçime girecek.

Önceki Haber

Kosovalı Poroshtica 65’inde sesini kaybetti Türkiye’de yeniden konuştu: Bir daha hiç konuşamayacak gibi hissettim

Sonraki Haber

Avni Engüllü’ye “Türkçem Dergisi 2021 Yılın Ödülü”