Kuzey Makedonya’nın önemli yazar ve şairlerinden Avni Engüllü’ye “Türkçem Dergisi 2021 Yılın Ödülü” verildi.

TIMEBALKAN

Kosova Türk Yazarlar Derneği ve Köprü Derneği iş birliğinde “Türkçem Dergisi 2021 Yılın Ödülü” programı Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Merkezi’nde düzenlendi.

Ödül törenine MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç, şair ve yazar Avni Engüllü, Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şeri Emin ve davetliler katıldı.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç yaptığı konuşmada, “Türkçem dergisi yayına başladı 1998 yılından bu yana çocuk edebiyatına değişik açılardan katkısı geçenlere yılın ödülünü vermektedir. Tüm bu yıllar içerisinde, 23 yıl içerisinde ister Kosova, Makedonya ister balkanlar, ister Türkiye ve Türk dünyasında hakedenlere bu ödülü takdim etti yıllar boyunca” dedi.

Türkçem Dergisi Yılın Ödülü hakkında bilgi veren Beksaç, “Köprü Derneği, Türkçem dergisi ve Kosova Türk Yazarlar Derneği ortak girişimiyle bugün bu ödülü gene Makedonya’da yaşayan Türkçe’nin aydınlık feneri diye hitap ettiğimiz değerli arkadaşımız, değerli büyüğümüz Avni Engüllü’ye vereceğiz. Avni Engüllü bunu hakkıyla hakediyor. Bunu vermekten dolayı da mutluyuz. Umarız daha uzun yıllar Allah ona sağlıklı ömür verir, başarılarının devamını getirir ve bu topraklarda, rumelide Türkçe’nin ilelebet yaşamasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkılarını sunmaya devam eder.” ifadelerine yer verdi.

Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şeri Emin de, “Avni Engüllü’ye Türkçem Dergisi Yılın Ödülü takdim edildi. Kendisi Üsküp’te olduğu bir dönemde onunla buluşmak biz hem daha genç yazarların hem de Zeynel abinin kuşağındaki yazarların bir arada bulunması bizim için gurur verici bir olaydı. Bu ödül aslında çok hakedilmiş bir ödül çünkü hem gençlerin elinden tutmayı başaran bir yazarımızdı.” şeklinde konuştu.

Avni Engüllü’nün yeni çıkan kitabı hakkında konuşan Emin, “Bugüne özel bir müjdeli haber de kendisinin son şiir kitabı Divan Yayıncılık’tan Mütemmim Cüzler en son yazdığı, hiçbir yerde yayınlanmamış şiirler. Kitabın müjdesini de verdik buradan, kendisine ön tanıtım gibi oldu ama en yakın zamanda kitabın gerekse Ankara’da gerek Üsküp’te hem de Prizren’de de tanıtımını yapacağız.” diye konuştu.

Ödül töreni Avni Engüllü’nün “Türkçem Dergisi 2021 Yılın Ödülü”nü almasıyla son buldu.

Önceki Haber

TDP yerel seçimlerde yarışacak adaylarını tanıttı

Sonraki Haber

Yunanistan’da Kovid-19 ile mücadele kapsamında bugünden itibaren yeni tedbirler uygulanıyor