Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Türk Demokratik Partisi (TDP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) tarafından Ramazan Bayramı vesilesiyle mesajlar yayınlandı.

TDP tarafından yayınlanan mesajda, “Bayramlar kardeşliktir, birliktir, küskünlüklerin sona erdiği, dayanışmanın ve paylaşmanın anlam kazandığı, beraberliklerin pekiştiği günlerdir.Dünyayı kasıp kavuran küresel salgın Covid-19 gölgesinde her zamankinden fazla huzura ve sağlığa ihtiyaç duymaktayız.” denildi.

Mesajda, “Dünyanın birçok yerinde zulüme uğramakta olan kardeşlerimizi unutmayalım. Onların huzura kavuşabilmeleri için dualarımızı eksik etmeyelim. Dünyanın daha güzel ve daha yaşanılabilir olması için gayret edip, çaba gösterelim. Daha güzel yarınlar için barışa, huzura ve kardeşliğe hizmet edelim. Bu vesile ile tüm Türk Milletinin ve İslam Aleminin Ramazan Bayramını kutlar, bayramın yeni umutlara, barışa ve huzura açılan bir kapı olarak hayırlara vesile olmasını dilerim.” ifadelerine yer verildi.

TMBH tarafından paylaşılan mesajda ise “Tam 30 gün önce sevinç ve mutluluk içerisinde Merhaba ey şehri Ramazan dedik. Hiç şüphesiz 11 ayın sultanı  olan Mübarek Ramazan, her mümin, müslüman için ayrı bir durum tespiti yapması ve bunun nimetlerinden faydalanması için büyük bir fırsattır. 10 günü rahmet, 10 günü mağfiret ve 10 günü günahlardan arınarak  kurtuluşa erişmek maksadını taşıyan bu kıymetli günlerden faydalanmış olarak çıktığımıza inanmak isteriz, temennimiz odur.” denildi.

TMBH’nin mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca bin aydan, bir ömürden fazla kıymeti olan bir geçeyi, Kadır gecesini barındıran Ramazan ayında Kur’anın nuzulini de eklersek nasıl kıymetli, paha biçilmez bir fırsatla karşı karşıya olduğumuzu anlamak idrakinde olmalıyız. İnşallah kulluk görevimizi yerine getirerek bu aydan karlı çıkanlardan oluruz. Kovid salgını birçok hürriyetimizi elimizden almakla beraber, birlik ve beraberliğimizin de pekişmesine yol açmış, dayanışma içerisinde olmamıza vesile olmuştur. İnfaklarımızla, dayanışmamız dile gelmiş, zorlukların bir nebze olsa daha kolay atlatmamıza vesile olmuştur. Bu yüzden bu kıymetli aydan ayrılırken hüzün içerisinde elveda ya Şehri Ramazan demekteyiz. İnşallah hep beraber daha çok Ramazanlar ve Bayramlarda buluşmak niyazıyla Bayramınızı kutlar sağlık , afiyet ve huzur içinde geçmesini temenni etmekteyiz.

Son günlerdeki Ramazan mutluluğumuza İzrailin Kudus ve Gazze’ye yaptıkları saldırılır gölge düşürmüştür. İzrailin düzenlediği bu saldırılar bırakın insan hak ve özgürlüklerin ihlalini, düpedüz teror, zulum ve yok etme eylemleridir. Filistine yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyor, iki yüzlü BM, AB ve İzrail yandaş devletlerini göreve davet eder, derhal bu zülmün durdurulmasını talep etmekteyiz. Dualarımız adaletten yanadır. Mazlumun ahi, indirir şahı. Elimizden başka bir şey gelmediğine göre İzrail ürünlerini boykot etmede tereddüt etmeyelim. Ekonomik tedbirlerin mutlaka tarafımızdan alınması lazım ki bir nebze olsa bile vicdan rahatlığımız olsun.

Nihayet bugün arefe yarın Bayram. Ramazan Bayramımızın bütün Türk Dünyasına, İslam alemine hayırlara vesile olmasını arz eder,mutluluk huzur ve barışa vesile olmasını niyaz ediyorum.”

Önceki Haber

AP Milletvekili Küçük, Başbakan Zoran Zaev ile bir araya geldi

Sonraki Haber

Merhamet Derneği: Kutsal Müslüman topraklarında yaşanan İsrail terörüne son verilsin