Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Başbakan Zoran Zaev ve Dışişleri Bakanı Buyar Osmani ile bir araya geldi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, AB’ye tam üyelik müzakerelerinin başlamasıyla ilgili bir dizi toplantı yapmak üzere Brüksel’i ziyarette bulunuyor. Başbakan Zaev, Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya Daimi Raportörü İlhan Küçük ile de görüştü.

İkili, iki ülkenin içinde bulunduğu çıkmazdan bir çıkış yolu bulma, ülkeler arasında güçlü ve iyi komşuluk ilişkileri ve bağlantı kurma olasılıklarını tartıştı.

Küçük, görüşmede şunları kaydetti: “Geleceğe dayalı bir gündeme ihtiyacımız var. Bu görüşmeyi şimdi yapıyor olmamız bizim için son derece açıklayıcı, çünkü bugün Avrupa’nın Geleceği Konferansı’na Bulgaristan’ın katılımını başlatmak üzereyiz. Avrupa’nın Geleceği Konferansı, ayrıca AB’nin kuruluşundan bu yana en demokratik eylemine dahil olabilecek Batı Balkanlar’daki ortaklarımıza da açık. İyi komşuluk ilişkilerinde altyapı, dijital, eğitim ve kültür alanında bağlantılar kilit önem arz eder. Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki güveni yeniden tesis etmek ve ilişkileri güçlendirmek için çalışmalıyız”.

Görüşmede Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani de hazır bulundu.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’daki mültecilerin yüzde 60’ı Kovid-19 aşısı olmak istemiyor

Sonraki Haber

TDP ve TMBH’den bayram mesajı