TDP Üsküp Şubesi asli üyeleri: “Gizli kapaklı kongre ile TDP Üsküp delege ve seçmenlerine büyük saygısızlık yapılmıştır”

TDP Üsküp Şubesi asli üyeleri, bugün yaptıkları açıklamada TDP Üsküp Şubesi’nin 15 Haziran 2016 tarihinde, ciddiye alınmayacak bir sayıdaki katılımla Üsküp halkının iradesini yansıtmayan bir kongre ile TDP Üsküp Şubesi Meclisi’ni seçmesi ile birlikte seçmenlerine büyük saygısızlık yaptığının altını çizdi. Bildiride ayrıca düzenlenen sözde kongreyle son yerel seçimlerde Çayır Belediyesi’nde elde edilen tarihi başarılarda azami gayret gösteren üye ve seçmenlerin iradelerinin hiçe sayıldığına vurgu yapıldı.

DSC_2731

TDP Üsküp Şubesi asli üyelerinin bildirisini aynen aktarıyoruz:

“10 Haziran 2016 tarihinde TDP Merkez Yönetim Kurulu  toplantısında Makedonya genelindeki TDP şubelerinin Ağustos ayının sonuna kadar seçim yapıp şubelerin yenilenmesi kararı alınmıştır. Bu doğrultuda, Mayıs 2015 tarihinde TDP Üsküp delegelerinin büyük bir çoğunluğunun bilgisi olmadan gerçekleşen sözde TDP Üsküp Şubesi Meclisi ve Yönetimi, yine TDP Üsküp şubesi üye ve delegelerinin büyük çoğunluğunun bilgisi dışında 15 Haziran 2016 tarihinde aynı yöntemi kullanarak gayri meşru bir kongre düzenlemiştir. Halbuki, partı tüzüğü gereği kongre düzenlenmesi hususunda önceden şube delegelerinin açık ilan ile bilgilendirilmesi gerekmektedir.  Dolayısıyla tıpkı Mayıs 2015’de tüzük dışı ve hukuk dışı yollarla yapıldığı gibi, yine anti demokratik yollarla ve etik dışı bir şekilde meşru olmayan sözde bir kongre gerçekleşmiştir. Bu hukuk dışı ve seçmen nezdinde asla kabul görmeyen bu uygulamalardan rahatsızlıktan yola çıkarak, TDP Üsküp şubesinin asli üye ve delegeleri olarak TDP Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Meclis Kurulu’ndan ivedilikle bu haksızlık ve hukuksuzluğun giderilmesini talep etmekteyiz.

DSC_2745

Bilinmelidir ki:

Ekim 2012’de yapılan son meşru Üsküp Şubesi kongresinde TDP Üsküp Şubesi 2500 üyeden oluşan, tarihindeki en büyük üye sayısına ulaşmıştır. Bunun yanı sıra Ekim 2012’de düzenlenen şube kongresinde 200 üzerinde delegenin katılımıyla Üsküp Şubesi tarihindeki en başarılı ve en büyük kongre gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla yukarıda belirttiğimiz 2500 üyenin iradesini hiçe sayılarak, gizli kapaklı bir kongrenin yapılması TDP Üsküp delege ve seçmenlerine büyük saygısızlıktır.

Yukarıda belirtilen üye sayısının neticesinde Mart 2013’de yapılan yerel seçimlerde sadece Çayır Belediyesi’nde tarihi bir başarı ile 2000 oya ulaşmış, bunun neticesinde tarihte ilk defa belediye meclisinde iki meclis üyesi ile temsil edilme hakkı elde edilmiş devamında Çayır Belediyesi kapsamında Türkçe ve Türk Bayrağı resmileşmiştir. Bu tarihi başarılar, günümüzde iradeleri hiçe sayılan  TDP üye ve seçmenlerinin azami gayretleriyle gerçekleşmiştir.

Şubat 2015’te yine tüzük dışı ve hukuk dışı yollarla Üsküp şubesinin asli üyeleri ve delegelerine bildirilmeden ve danışılmadan Üsküp Şube Meclisi feshedilmiştir. Bu karar, bu gün olduğu gibi o dönemde de TDP Üsküp şubesinin üye ve delegelerinin vicdanında ciddi rahatsızlık yaratmıştır.

15 Haziran 2016 tarihinde, ciddiye alınmayacak bir sayıdaki katılımla Üsküp halkının iradesini yansıtmayan bir kongre ile TDP Üsküp Şubesi Meclisi’ni oluşturan bahse konu kişiler, seçim döneminde hiçe saydıkları ve sırt çevirdikleri seçmenden hangi yüzle oy isteyeceklerdir?

Bu bağlamda TDP Genel Merkezi’nin, demokrasinin hayati unsuru olan halkın iradesini göz önünde bulundurarak TDP Üsküp şubesinin tüm üye ve delegelinin kapsanacağı şeffaf ve demokratik bir şube kongresinin düzenlenmesi yönünde ivedilikle karar almasını beklemekteyiz.”

DSC_2774

Read Previous

TDP Üsküp Şubesi’nin gayet “demokratik ve şeffaf” tekzibi

Read Next

Ekmekte ‘mutluluk hormonu’ bulundu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *