Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, gönderdiği video mesaj ile Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı’na katıldı.

TİMEBALKAN

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, tarihi çalıştaya gönderdiği video mesajında nisan ayında yapılacak olan Nüfus Sayımı’nın Kuzey Makedonya devletinin sosyokültürel zenginliğe sahip yapısına birebir tesir edeceğini söyledi.

Nüfus sayımının Makedonya’nın iç huzuruna, refah ve barışına katkı sağlamasının yanı sıra mikro ve makro düzeyde ekonomik gelişmeler bakımından büyük önem taşıdığına dikkati çeken Şentop, “Hem devlet hem de nezdinde şahsen 2011 yılında gerçekleştirilmeye çalışılan sayımları ve bilhassa sayımların soydaşlara etkisini yakinen takip ettik ve etmeye devam ediyoruz. Yapılması planlanan nüfus sayımlarının adil, hukuka uygun ve şeffaf bir şekilde gerçekleşeceğine olan inancımız tamdır. Nüfus sayımını soydaşlarımızın milli hakkı, varlığının, benliğinin ve geleceğinin garantisi olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

– “Nüfus sayımını soydaşlarımızın milli hakkı, varlığının, benliğinin ve geleceğinin garantisi olarak görmekteyiz”

Çalıştaya katılan tüm katılımcıları sayımlara gösterdikleri ilgi ve bilgilendirme çalışmalarından dolayı canı gönülden kutladığını ve selamladığını belirten Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süreç inanıyorum ki çoğulcu ve demokratik ilkeleri her daim üstün tutan Kuzey Makedonya’nın anayasasında mevcut olan orantılı temsil ilkesi temelinde kamu kurumlarında ve yerel idarelerde temsil oranının artmasına, anadilimiz Türkçenin yerel ölçekte resmiyetinin ve kullanımının sağlanmasına, milletvekili seçim kanunun değişmesine, Türkçe ilkokul ve ortaokul eğitim hakkınızın korunmasına, yeni sınıfların ve okulların açılmasına, öğretmenlerin ve diğer kadroların artırılmasına vesile olacaktır. Diğer taraftan sayım oranları kültürel ve tarihi dokumuzun, motiflerimizin, simgelerimizin, örf ve adetlerimizin korunması noktasında büyük bir etki oluşturacaktır.”

– “İki ülke arasındaki dostane ilişkilerde en önemli unsur soydaş ve akraba topluluklarımızdır”

Nüfus Sayımı’nın dost ve kardeş Kuzey Makedonya halkı için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Şentop, “Kuzey Makedonya ve Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin ve köprülerin kurulmasında en önemli unsur orada yaşayan Türk soydaşlarımız ve akraba topluluklarımızdır. Nüfus sayımına sahip çıkmakla bu değerlere ve ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin daha üst seviyelere çıkmasına vesile olacaksınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Yunan ekonomisi yüzde 8,2 küçüldü

Sonraki Haber

YTB Başkanı Abdullah Eren tarihi çalıştaya video mesaj gönderdi