Hırvatistan’ın Bosna Hersek karasularında izinsiz inşa ettiği Peljesac köprüsü, planlanandan önce tamamlanacak.

Hırvat Večernji list gazetesi, Bosna Hersek’in denizler üzerindeki yetkisini ihlal eden projenin bir ay içerisinde tamamlanmasının beklendiğini yazdı.

Topraklarının güney ve kuzey kesimleri arasında kara bağlantısı bulunmayan Hırvatistan, 2,4 km uzunluğundaki Peljesac Köprüsü ile Güney Dalmaçya’yı ülkenin geri kalanına bağlamayı planlıyor.

Çinli bir inşaat firması tarafından inşa edilen köprünün Temmuz ayı sonu veya Ağustos başında tamamlanacağı duyuruldu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı, 2007 yılında kabul edilen bir deklarasyonda Bosna-Hersek ve Hırvatistan ile arasındaki sınırlar kesinleştirilmediği sürece köprünün inşa edilmesine karşı olduğunu ilan etmiş, Hırvatistan’a köprünün inşası konusunda tek taraflı adım atmama çağrısı yapmıştı.

Bosna Hersek’in “Mavi Vatan’ı” üzerindeki egemenliğine meydan okuyan köprünün yaklaşık 55 metre yüksekliğinde olacak olması sebebiyle de büyük gemilerin Bosna Hersek kıyılarına ulaşmasına engel teşkil edebileceği ileri sürülüyor.

Türkiye’den yardım istenmişti

Hırvat yetkililer, Bosna Hersek’in Neum kentinden çıplak gözle görülebilecek konumdaki köprünün AB tarafından onaylanarak desteklenmesinin de kendi pozisyonlarının haklılığını ortaya koyduğunu savunurken Bosna Hersekli yetkililer Türkiye’den yardım bekliyor. Bu hususta daha önce Türkiye’den yardım talebinde bulunan Bosna Hersek Denizcilik Birliği Başkanı İzet Bayrambaşiç, “Değerli Türk Dostlarım! Ekmeğiniz çalınır, namusunuz çalınır, toprağınız çalınır, huzurunuz da çalınabilir. Ama kıyınız çalınırsa bunların hepsi çalınmış olur. Bosna Hersek’in sesini duyurun! Kıyılarımız ve deniz hukukumuz çalınıyor! Bizi yalnız bırakmayın!” diye yazmıştı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

ABD Başkanı Biden: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile toplantımızla ilgili iyi şeyler hissediyorum

Sonraki Haber

Kurti ve Vuçiç arasındaki ilk görüşme gergin geçti, işte ilk açıklamalar