Kosova-Sırbistan Diyaloğu kapsamında, Brüksel’de biraraya gelen Kosova Başbakanı Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç arasındaki ilk görüşme gergin geçti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile AB’nin Priştine-Belgrad Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak arabuluculuğunda gereçekleşen ilk görüşmede tansiyon yükseldi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, diyaloğun devamıyla ilgili sunduğu dört önerinin Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından reddedildiği söyledi.

Kosova Başbakanı Kurti açıklamasında sunduğu önerileri şu şekilde sıraladı:

  1. Batı Balkanlar’ın altı ülkesinin Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması’nı (CEFTA), Güney-Doğu Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması’na (SEFTA) dönüştürmesi.
  2. Kosova ve Sırbistan arasında birbirlerine saldırmama sözü veren ortak bir barış anlaşmasının imzalanması.
  3. Kosova Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti arasındaki karşılıklı tanımanın ardından, her iki ülkede de azınlık meselesi de dahil olmak üzere karşılıklılık esasının uygulanması. Böylece Kosova’daki Sırplar, Sırbistan’daki Arnavut ile Boşnakların yaptığı gibi Ulusal Konseylerine sahip olabilecekler.
  4. Kayıp kişiler konusuyla ilgili, 1997-1999 yılları arasında “Kosova Bölgesi Genelkurmay Başkanı” olan Sırp heyeti başkanı Veljko Odaloviç’in görevinden alınarak sorgulanması.

Kurti, söz konusu önerilerinden ilkine cevap alamadığını diğer üç önerisinin ise reddedildiğini söyledi.

Diğer taraftan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç görüşmede yaşanan uzlaşmazlıklar ile gerginliklerden bahsetti. Vuçiç, Kosova heyetinin imzalanan anlaşmaları uygulamaktan yana olmadığını belirterek, görüşmede tansiyonun yükseldiğini söyledi.

Vuçiç, “Kurti, görüşmede Kosova’yı ne zaman tanıyacağımızı sordu. Ben de, hiçbir zaman yanıtını verdim. Bunun üzerine görüşmede tansiyon yükseldi. Kurti, hiçbir konuda uzlaşıya yanaşmak istemiyor” dedi.

Kosova-Sırbistan diyaloğu kapsamında gelecek görüşmenin 25 Temmuz 2021 tarihinde düzenleneceği açıklandı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell’in görüşmeyle ilgili, Brüksel’de bulunan ABD Başkanı Joe Biden’a bilgi vermesi bekleniyor.

Kosovaport

Önceki Haber

Tartışmalı Peljesac köprüsü zamanından önce tamamlanacak

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Fuzuli’de bir araya geldi