Tarihin En Büyük Bütçesi Mecliste

Maliye Bakanı Zoran Stavrevski’ye göre 2016 yılı bütçe taslağının en önemli özelliği bütçe açığın geçen yıla kıyasen yüzden 3.6’dan yüzde 3.2’ye düşmesi olacak.

Bütçe’nin dayandığı tahminlere göre ekonomi yüzde 4 büyüyecek ve enflasyon yüzde 2 olacak. 3.2 milyar avroluk giderlerle 2016 yılı devlet bütçesi Makedonya tarihinin en büyüğü olacak. Bütçe giderlerin 2015 yılına kıyasen yüzde 4.7 oranında artması ve bütçe açığın geçen yıla kıyasen yüzden 3.6’dan yüzde 3.2’ye düşmesi öngörülüyor.

Bütçe gelirlerinde de yüzde 6’lık bir atış bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Bakan Stavrevski 2016 yılında bütçe açığın azalmasının orta vadeli mali stratejiye uygun olduğunu ve 2017 yılında bütçe açığın yüzde 3’ten daha az olmasının öngörüldüğünü söyledi. Devlet bütçesiyle sermaye yatırımların 408 milyon avro olması ve 2015 yılına kıyasen yüzde 12.9 artması öneriliyor. Sermaye yatırımlarıyla 10’cu koridor adlı otoban, demir yolları altyapısı, sağlık, belediye altyapı projeleri, eğitim ve diğer alanlara yatırım yapılması bekleniyor. Gelecek yıl emekli maaşlar ve sosyal yardımların yüzde 5 oranında artması öngürülüyor. Bütçede kamu yönetimdeki çalışanlar için 420 milyon avro ya da 2015 yılına kıyasen yüzde 3.3 oranında daha çok para ayrılacağı açıklandı.

Seçimlere uyarlanmış bütçe

“Transparentnost Makedonya” Sivil Toplum Kuruluşu sözkonu yeni bütçe tasarısının önümüzdeki yılın Nisan ayında yapılacak parlamento seçimlerini yönelik olduğunu vurguladı.

Kuruluşa göre yeni bütçe tasarısında emekli maaşının ve sosyal yardımın artışının öngörülmesi yaklaşan erken seçimlere uyarlanmış olduğu gerçeğini gösteriyor. Transparentnost ayrıca istihdamın durduğu, işsizliğin arttığı bir dönemde ve merkezi bütçe tarafından finanse Emeklilik ve Sigorta Fonu’nun kayıp verdiği dönemde artışın gerekçesi anlaşılmaz olduğu kaydediyor.

TIMEBALKAN

Read Previous

“Tefeyyüz”ün” Yetenekleri Büyüledi

Read Next

“Minik” Yıldızlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *