Suriyeli Üçüzler Türkiye’de Hayata Gülümsüyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Elazığ’da yaşayan 7 çocuklu Suriyeli ailenin 10 aylık üçüzleri, hayata gülümseyerek bakıyor.

Suriye’nin Der Zor kentinde marangozluk yapan Amer Aldlimi (34), ülkesindeki iç çatışmalar ve terör örgütü DAEŞ tehdidi nedeniyle hamile eşi Rukiye Suhri (28) ve 4 çocuğunu geride bırakarak arkadaşlarının yaşadığı Elazığ’a geldi. Bir süre sonra da üçüzler İbrahim, Tahsin ve Musa doğdu.

Amer Aldlimi, zorlu bir yolculuğun ardından yakınları tarafından Türkiye-Suriye sınırına ulaştırılan eşi ve 7 çocuğunu buradan alarak Elazığ’a getirdi.

Elazığ’da kiraladıkları bir dairede hayırseverlerin ve komşuların yardımıyla hayata tutunmaya çalışan ailenin en büyüğü 13 yaşında, en küçüğü ise 10 aylık üçüzler olan 7 çocuğu, yaşadıkları kötü günleri geride bıraktı.

Rukiye Suhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş öncesinde Suriye’de çok güzel bir yaşantıları olduğunu, kendilerine ait evlerinde az da olsa aileye yeten gelirleriyle mutlu ve mesut bir hayat sürdüklerini söyledi.

Türk halkının misafirperverliği

İç savaş ve bombardıman endişesiyle çocukların uykularında bile korkmaya başladığını, bu nedenle Türkiye’ye geldiklerini belirten Suhri, Türk halkının kendilerine büyük bir misafirperverlik gösterdiğini anlattı.

Çocukların ilk zamanlarda uçak korkusunu yenemediğini vurgulayan Suhri, bu durumun bir süre sonra geçmeye başladığını dile getirdi. Özellikle üçüzlerin, Türkiye’ye gelmelerinin ardından evin neşe kaynağı olduğunu ifade eden Suhri, bunun yaşadıkları zorlu süreci atlatmalarında önemli bir payı bulunduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de güvende ve emniyette olduklarını belirten Suhri, “En önemli şey çocuklarımın buraya geldikten sonra yüzlerinin gülmesiydi. Allah’a hamdolsun kendileri okula gitmeye başladılar. Hayatları düzene girdi. Bundan da önemlisi artık çocuklarım bomba sesleri, uçak sesleri duymuyorlar. Yardım konusunda da Türk halkı bize çok büyük destek sağlıyor. Çok büyük fedakarlık yapıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: AA

Read Previous

Slovenya Demiryolundaki Arıza Nedeniyle Makedonya Sınırını Mültecilere Kapattı

Read Next

Makedonya Yine Borçlandı, Bu Kez 12,5 Milyon Avro

One Comment

  • Your writing is perfect and complete. casinosite However, I think it will be more wonderful if your post includes additional topics that I am thinking of. I have a lot of posts on my site similar to your topic. Would you like to visit once?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *