Slovenya Demiryolundaki Arıza Nedeniyle Makedonya Sınırını Mültecilere Kapattı

Balkan sınırları, Afrika ve Orta Doğu’dan gelen binlerce göçmenlere neredeyse geçilmez hale geldi. Makedonya, Yunanistan sınırını kapattı. Çek Cumhuriyeti ve Macaristan, Makedonya ve Bulgaristan’da bir ‘’yedek sistemi’’ öneriyor.

Makedonya emniyetinin doğruladığı habere göre, hergün Kuzey Avrupa’ya gitmeyi deneyen yüzlerce kişinin geçişini engellemek için, Makedonya Yunanistan tarafındaki sınırını kapattı.

Fransa Press Ajansı, üst düzey bir polis görevlisinden aktardığı bildiriye göre, Makedonya sınır kapısının kapalı olduğunu açıkladı. Emniyetten gelen açıklamada, Yunanistan’ın kuzeyindeki sınır kapısı salı gecesinden beri kapalı olduğunu ve 600 göçmenin sınırda mahsur kaldığını iddia ediyor.

Makedonya’lı bir yetkiliye göre,’’Makedonya, Slovenya’nın isteği üzerine geçiçi olarak sınır kapasını kapattı. Nedeni Slovenya demiryolunda arıza olduğunu, ve bu nedenle Makedonya’ya giren göçmenler yolculuklarına devam edemiyorlar’’ dedi.

Eğer Türkiye ve Yunanistan, Avrupa’ya göçmen akışını düzenlemede başarısız olursa, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, iki gün önce, Bulgaristan ve Makedonya’da “sınır yedek sistemini” önerdi. Sobotka’ya göre, bu sistem sayesinde dış sınırları kontrol etmek için Avrupa’nın Yunanistan’a bağımlılığı azalacak.

Kaynak: DW

Read Previous

Makedonya Siyasetinde Yeni Moda: Gecikmeli İstifa ve Kararlar

Read Next

Suriyeli Üçüzler Türkiye’de Hayata Gülümsüyor

One Comment

  • I’ve been searching for hours on this topic and finally found your post. safetoto, I have read your post and I am very impressed. We prefer your opinion and will visit this site frequently to refer to your opinion. When would you like to visit my site?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *