Bulgaristan Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova’nın Türk Hava Yolları’nın (THY) Bulgaristan Müdürü Mehmet Gürkaynak ile görüştüğü bildirildi.

İkili, iki ülke arasındaki turizm sektörünün gelişimini tartıştı. Bakan Nikolova, “Türkiye, hem giden hem de gelen turist sayısı açısından turizmde en önemli pazarlarımızdan biri” diye kaydetti ve Türkiye’den gelen turistlerin özellikle kış tatil yerleri ve kaplıca destinasyonları olmak üzere Bulgaristan’ı çok sevdiklerini sözlerine ekledi.

Bakanın ifadesine göre, turizm Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektör ve bu bakımdan ülkemize gelen her bir ziyaretçi yapısal belirleyici bir rol oynuyor.

Mehmet Gürkaynak, Başbakan Yardımcısına şu anda Sofya’dan İstanbul’a haftada sekiz uçak seferi yapıldığını ve Şubat ayından itibaren her Cuma ve Pazartesi günü sefer yapılması üzere yeni Varna- İstanbul uçuşları başlayacağını bildirdi.

THY Bulgaristan Müdürü ayrıca, Bulgaristan’da hem kışın hem de yazın ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok harika yer olduğunu ifade etti. Gürkaynak, aşılamanın ardından turizm sektöründe durumun düzeleceğini umduğunu söyledi.

Gürkaynak, Bakan Nikolova’ya salgın sırasında aktif çalışmaları ve PCR testleri konusunda izlediği politika için de teşekkür etti.

Görüşmede iki ülke arasında ve Bulgaristan’da turizmin gelişmesi için öncelikli olan diğer ülkelerle aramızda gazeteciler için turlar düzenleme olasılığı tartışıldı.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bosna Hersek’in yeni teknik direktörü Ivaylo Petev oldu

Sonraki Haber

MATÜSİTEB’ten THP’ye “nüfus sayımı” ziyareti