Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim’i THP Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

TİMEBALKAN

Nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı konusu ele alındığı görüşmede, THP Genel Başkan Yardımcısı Menfi İlyas ve MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman da yer aldı.

THP Genel Başkanı Enes İbrahim, MATÜSİTEB Başkanı ve yönetimini partilerinde ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Nüfus sayımı ile ilgili yapılan görüşme ve istişarenin ülke ve ülkede yaşayan Türk toplumu için yararlı olacağını kaydeden İbrahim, “Nüfus sayımı siyaset üstü bir gelişmedir. 10 yılda yapılması gerekmektedir fakat maalesef ülkemizde uzun zamandan beri bir nüfus sayımı yapılmamaktadır.” dedi.

– Siyasilerin temasından uzak profesyonel bir sayım yapılmalıdır

Kuzey Makedonya’nın artık Somali’yle kıyaslanacak duruma geldiğini ifade eden İbrahim, “Yeni hükümet olarak, Meclis çoğunluğunu oluşturan partiler olarak seçim değilde nüfus sayımına daha fazla önem verilmesi kanısındayız. Özellikle de nüfus sayımı yapıldığı dönemlerde de ve onun öncesinde siyasetçilerin baskı unsurlarını devre dışı bırakarak siyasete alet etmemek üzere tamamiyle diğer rakamların çıkması için ciddi girişimlerimiz olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Nüfus sayımını yapacak olan yasa çalışmalarında THP’nin ve yöneticilerinin aktif bir şekilde rol üstlendiğini söyleyen İbrahim, “Bizler için önemli olan ülkede nüfus sayımının yapılması, elbette Türk toplumunun daha fazla çıkmasıdır nitekim bugüne kadar yapılan tüm sayımlarda da şaibeli olduğuna dair ciddi şüpheler bulunmaktadır. Artık şaibeden uzak, siyasetçilerin baskısından uzak, siyasilerin temasından uzak tamamiyle profesyonelce bir sayımın yapılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sayım için iyi örgütlenilmesi gerektiğine dikkati çeken İbrahim, “İyi örgütlenmemiz gerekmektedir çünkü iyi örgütlenmiş azınlık aslında azınlık değildir. Bu sözleri bizlere rahmetli Mehmet Taşer Üsküp Büyükelçimiz aktarmıştı. O yönde mücadele etmemiz gerektiğini inanıyoruz. Elbette rakamlar önemlidir, ülkede her şey nüfusa endekslidir fakat artık daha iyi organize olmamız gerekmektedir. Ümit ediyorum ki nüfus sayımı başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Ülkedeki Türk toplumunun nüfusu da açığa kavuşacaktır.” şeklinde konuştu.

– Nüfus sayımının siyaset ve sivil toplum üstü bir mesele

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin de THP Genel Merkezi’nde nüfus sayımı ile ilgili konuları istişare ettiklerini belirtti.

MATÜSİTEB’in sivil toplum kuruluşu olarak bu süreçte üstleneceği rol ve faaliyetler hakkında konuştuklarını ifade eden Emin, “Sayım kanunu ile ilgili kendileri bizlere detaylı bilgi verdi, süreci anlattı. Önümüzdeki dönemde yapılacak olan Makedonya Türklerini ilgilendiren hassas noktalardaki sayımlarla ilgili koordineli bir şekilde çalışma olanağını detaylı bir şekilde kapsamlıca ele aldık.” diye konuştu

Nüfus sayımının siyaset ve sivil toplum üstü bir mesele olduğunun altını çizen Emin, “Ortak yapılabilecek veya en azından çalışma yaptığımız belli noktalarda nasıl koordinasyon sağlayabileceğimizi, nasıl çalışabileceğimizi ilk görüşme olarak detaylı olarak konuştuk. Önümüzdeki dönemde zaten bu çalışma daha kemikleşmiş hale gelecek. Daha sonra tekrar irtibatta olma noktasında mutabık kaldık.” ifadelerini kullandı.

Bu hafta itibariyle siyasi liderler ile görüşme trafiğine başladıklarını kaydeden Emin, “İnşallah hem sahada hem de tanıtım çalışmalarında sosyal medyada, görsel ve yazılı medyada toplumumuzun sayım ile alakalı bilinçlendirilmesi, sayım esnasında yapılması, dikkat edilmesi gereken konularda işte halkla buluşmalar, seminerler, toplantılar ve sayımla ilgili azami derecede gerekecek olan çalışmaları yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

MATÜSİTEB adına THP’ye teşekkür eden Emin, önümüzdeki dönemde tekrar sivil toplum kuruluşu olarak yapılacak çalışmalarla ilgili irtibatta olacaklarını ve bununla ilgili kamuoyuna detaylı olarak bilgilendireceklerini söyledi.

Önceki Haber

Şubat’ta Varna- İstanbul uçuşları başlıyor

Sonraki Haber

Mehdi Gurra: Olmayan deniz meselesi; bir Yunan veya Arnavut diplomasi entrikası mı?