NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın üyeliklerinin NATO kapılarının açık olduğunu gösterdiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de öğleden sonra düzenlenecek NATO Zirvesi için NATO karargahına gelişinde açıklama yaptı.

Balkan ülkeleriyle ilgili konuşan Stoltenberg, “Son birkaç yılda o bölgeden yeni üye devletlerimiz var, böylece NATO’nun kapısının açık olduğunu Kuzey Makedonya ve Karadağ yeni üye ülkeler olarak kanıtlıyor. Ancak bölgedeki diğer ülkelerde de ortaklarımız var ve Kosova’da hala KFOR’umuz var, mevcut durumdayız ve bölgenin istikrarına yardımcı olmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, liderlerin NATO 2030 gündemini de bugünkü toplantıda onaylayacağını kaydederek bunun kolektif savunmanın güçlendirilmesi, mukavemetin kuvvetlendirilmesi ve NATO’nun teknolojisinin ilerletilmesini içerdiğini söyledi.

NATO tarihinde ilk kez “iklim değişikliği ve güvenlik” başlığının da bir zirvede konuşulacağını ifade eden Stoltenberg, savunma harcamalarındaki artışın sürmesi gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, “Bugün alacağımız kararlarla güçlü bir birlik ve kararlılık mesajı vereceğimize, NATO’yu küresel rekabet ortamında daha güçlü yapacağımıza inanıyorum.” dedi.

Bu seneki zirve, Makedonya’nın İttifak’ın tam üyesi olarak katıldığı ve yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın katıldığı ilk Zirve olacak.

Makedonya heyetine Başbakan Zoran Zaev başkanlık ediyor.

Önceki Haber

Bosna basını: Erdoğan, İzetbegoviç’le FETÖ ile mücadeleyi görüşecek

Sonraki Haber

K. Makedonya tam üye olarak ilk kez NATO Zirvesi’ne katılıyor