Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev önderliğindeki Makedonya heyeti tam üye olarak ilk kez NATO Zirvesi’ne katılım gösteriyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Başbakan Zoran Zaev’e Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Savunma Bakanı Radmila Şekerinska eşlik ediyor.

Başbakan Zaev, üye ülkelerin liderlerinin İttifak’ın geleceği için en önemli konuları tartışacağı NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin çalışmalarına katılacak.

Başbakan Zaev, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ülke için tarihi bir an olduğunu söyledi.

Zaev, “Bu, Kuzey Makedonya’nın tam üye olarak katıldığı ilk NATO zirvesi olacak. Aynı zamanda ilk 30 üyeli NATO Zirvesi. Bu hem Kuzey Makedonya hem de NATO için büyük bir başarıdır.” dedi.

NATO üyeliğinin stratejik hedef olduğunu ve buna ek olarak NATO’nun Batı Balkanlar bölgesinin güvenliğini ve istikrarını da iyileştirdiğini söyleyen Zaev, “Tüm Batı Balkan ülkelerinin kristal berraklığında bir Avrupa-Atlantik ve AB perspektifine sahip olmasının gerekli olduğuna kuvvetle inanıyoruz. Avrupa’da bir boşluk bırakmak bir seçenek değil. Öngörülebilir, güvenilir ve yeniden yoğunlaştırılmış AB ve NATO entegrasyon süreçlerine ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verdi.

Önceki Haber

Stoltenberg: K. Makedonya ve Karadağ’ın üyelikleri NATO kapılarının açık olduğunu gösterdi

Sonraki Haber

Akaryakıta yeni zam