Stano: Önlemlerin kaldırılması için Kosova tüm talepleri karşılamalı

Avrupa Birliği sözcüsü Peter Stano, AB önlemlerinin kaldırılması için Kosova’nın Brüksel’in 3 Haziran tarihli bildiride yer alan tüm taleplerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Stano, Haziran ayı başında Avrupa Birliği’nin Kosova’nın yükümlülüklerinin neler olduğunu açıkça belirttiğinin altını çizdi.

Stano, AB’nin Temmuz ayında Bratislava’da Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi ile Avrupa’nın diyalog temsilcisi Miroslav Lajçak arasında varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirtti, ancak bunun Haziran ortasında kararlaştırılan tedbirlerin kaldırılması için yeterli olmadığını ifade etti.

Avrupa Birliği sözcüsü Stano, “Bütün bunlar çok önemli adımlar, doğru yönde atılmış adımlar, ancak daha fazla adım atılması gerekiyor.Kosova, tüm polis güçlerini belediye binalarından çekmeli, belediye başkanlarını bu binalardan uzaklaştırmalı ve alternatif tesislerden faaliyetlerini sağlamalı, ayrıca kuzeydeki dört belediye için yerel Sırpların katılımıyla olağanüstü seçimler ilan etmelidir.” dedi.


Kosovaport

Read Previous

Arnavutluk’ta tutuklanan belediye başkanının aşırı sağ ile bağlantıları gündemde

Read Next

Leyen’in Yunanistan tatili ortalığı karıştırdı