Leyen’in Yunanistan tatili ortalığı karıştırdı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Başkan Ursula von der Leyen’in Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in misafiri olduğu ve eleştirilere maruz kalan ziyaretinin “kurallara tamamen uygun ve kişisel bir gezi” olduğunu belirtti.

AB Komisyonu sözcüsü, yaptığı açıklamada, “Bu, tamamen Komisyon’un yönergelerine uygun, kişisel bir geziydi.” yanıtını verdi.

Avrupa Parlamentosunun (AP) etkili milletvekillerinden Sophie in ‘t Veld ise X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, ziyaretin AB’nin yasalarına uygunluğunu değerlendirmek amacıyla AB Ombudsmanı’na başvurduğunu belirtti. Ayrıca, eylüldeki Genel Kurul toplantısında bu ziyaretin ele alınması için AP’den talepte bulunduğunu duyurdu.

Sosyal medya paylaşımında “AB Komisyonu, AB hukukunun uygulanmasından sorumludur. Tarafsız olması şarttır. AB Komisyonu Başkanı’nın, üye ülkelerden birinin başbakanının evinde tatil yapması, Komisyon’un karar alma sürecini tehlikeye atabilir.” ifadelerini kullanan in ‘t Veld, soruya ise cevap vermedi.

Aynı paylaşımda, von der Leyen’in Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in misafiri olarak Girit’e yaptığı ziyareti eleştiren in ‘t Veld, “Bu (von der Leyen Yunanistan’da tatil yaptığı) sırada Komisyon, geri itmeler, Yunanistan’daki tekne faciası soruşturması, muhalefet partisini hedef alan dinleme skandalı, bir araştırmacı gazetecinin faili meçhul cinayeti ve bağımsız gözetim organlarının baltalanması konusunda bariz bir şekilde sessiz kalıyor. Yunanistan ve hükümeti ile ilgili konular, AB Komisyonu’nda görüşülürken von der Leyen’in istifa etmesi uygun olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Hollandalı milletvekilinin eleştirileri, Avrupa basınında geniş yer bulmuştu.
arti49

Read Previous

Stano: Önlemlerin kaldırılması için Kosova tüm talepleri karşılamalı

Read Next

Yukatel Adana Demirspor, Osijek’e 3-2 yenilmesine rağmen play-off turuna yükseldi